Yaşamına son veren Furkan Celep sosyal medya kurbanı mı?

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde sosyal medyadan paylaştığı not ardından yaşamına son veren Furkan Celep'in (18), cenaze töreninin ardından dayısı açıklamalarda bulundu. Furkan'ın 5 Eylül'de intihar eden Melisa K.'nin ölümünden etkilendiğini dile getiren Orhan C., yeğeninin sosyal medya kurbanı olduğunu söyledi.

Yaşamına son veren Furkan Celep sosyal medya kurbanı mı?
Yaşamına son veren Furkan Celep sosyal medya kurbanı mı?

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde sosyal medyadan paylaştığı not ardından yaşamına son veren Furkan Celep'in (18), cenaze töreninin ardından açıklamalarda bulunan dayısı Orhan C. Furkan'ın 5 Eylül'de intihar eden Melisa K'nin ölümünden etkilendiğini dile getirdi. Bu durumda olan gençlerin sayısının fazla olduğunu vurgulayan gencin yakını yetkililere seslendi. 

Furkan'ın ölümü ile ilgili açıklamarda bulunan Orhan C. yeğeninin sosyal medya kurbanı olduğunu ileri sürerek, şunları kaydetti:

'GENÇLER İNTİHARA YÖNLENDİRİLİYOR'

"Furkan ailesine ve etrafına çok saygılı bir çocuktu. İçine kapanık sessiz biriydi. Ben yetkililerden şunu istiyorum; bir gençlik var, bu gençlik sosyal medyada yaşıyor. Sosyal medyada ve hepsi intihara meyilli paylaşımlar yapıyor. Devlet yetkililerimizden ricamız bunları eğitsinler. Sosyal medyadaki sahte hesaplar, intihara meyilli paylaşımlar yaparak gençleri intihara yönlendiriyor. Lütfen bizim başımız yandı başkalarının canı yanmasın. Şüphelendiğimiz kimse yok. Furkan çok sessiz sakin." 

FURKAN'IN İNTİHAR NOTU

Furkan'ın, İzmir'de bir gencin intiharından etkilendiğini belirten Orhan C., "5 Eylül'deki Melisa'nın intihar olayı var ve İzmir'deki bir intihar olayından çok etkileniyor. Etkilenmesi sonucunda oraya her gün mesaj atıyor. Biz bunun farkında değiliz ve bunu çok sayıda çocuklar yapıyor. Furkan'ın intihar notunun altında da birçok çocuk aynı şeyleri yazıyor. Aileler bunları görmüyor, bilemiyorlar. Çocuklar kendilerine sanalda bir dünya kurmuşlar. Çocuklarımıza telefonları ve bilgisayarları veriyoruz ama nasıl bir dünyada yaşadıklarını takip etmiyoruz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; sosyal medyada çok büyük tehlike var lütfen el atın" ifadelerinde bulundu.

Orhan C., aile içerisinde hiçbir sıkıntı olmadığını ifade ederek, "Aile içinde hiçbir sıkıntı problem yok. Baba normal işçi profilinde, annesi ev hanımı profili gayet düzgün ve huzurlu bir ortamda büyüdü Furkan. Biz kendi halinde insanlarız. Sosyal medya için bu tip sahte hesaplar için bir şeyler yapılsın" dedi.

İNTİHAR EDEN GENÇ KIZIN HESABINA MESAJ ATTI

Gencin yakını, Furkan Celep'in intiharına ilişkin sosyal medyada yer alan senaryoları yalanlayarak, ailesinin maddi durumuyla ilgili bir sorun olmadığını 5 Eylül'de yaşamını sonlandıran Melisa K'nin ölümünden etkilendiğini, sürekli bu hesaba mesaj gönderdiğini ve onun gibi yüzlerce çocuğun olduğunu dile getirdi.

Furkan C.'nin yaşamına son vermeden önce İzmir’de intihar eden Melisa K.'nin sosyal medya hesabında şu paylaşımları yaptığı, intihar eden Melisa isimli genç kıza 'Mel' diye hitap ettiği görüldü:

"Son kez buradayım Mel. Aynı söz verdiğim gibi, ölene kadar seni unutmayacaktım sana bol bol yazacaktım sözümü tuttum. Şu an bir uçurumun kenarındayım. Bunlar sana son sözlerim. Kalbim hızlı hızlı çarpıyor. Doğayı, güneşi, denizi son bir defa hissediyorum. Merak etme sakinim ve korkmuyorum. Birazdan ölmüş olurum. Oraya yanına gelmek için sabırsızlanıyorum. Gelince bol bol uzun uzun konuşalım Mel buna ihtiyacım var olur mu?"

TOPRAĞA VERİLDİ

İntihar eden gencin cenazesi Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından Gebze'ye getirildi. Gebze Adem Yavuz Mahallesi Elmas Camii’nde ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazına ailesi ve vatandaşlar katıldı. Gencin cenazesi Adem Yavuz Mezarlığı'nda toprağa verildi. Babası inşaat işçisi olan, 4 kardeşten biri olan Furkan'ın ölümü büyük üzüntü yarattı.

Sosyal medyadan intihar edeceğini paylaşıp kayalıklardan atladı