'Yatay geçiş oyunları'yla tıp fakültesine geçilmesine YÖK'ten uyarı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ekonomi ve mühendislik okuyanların tıp fakültesine geçtiği iddialarıyla ilgili üniversiteleri uyardı. Uyarıda, “Sehven böyle bir yapılmışsa işlemin iptal edilmesi gerekmektedir Kurumunuz tarafından incelenip gereğinin yapılmasını, aksi bir durumda sorumluluk doğuracağının bilinmesini önemle rica ederim.” ifadeleri kullanıldı.

'Yatay geçiş oyunları'yla tıp fakültesine geçilmesine YÖK'ten uyarı

Birgün'de yer alan habere göre YÖK Başkan Vekili Rahmi Er imzasıyla gönderilen yazıda şunlar dendi:

“Yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumuna 27 Mayıs 2020 tarihinden sonra kaydolmuş öğrencilerin yatay geçiş başvurularının çeşitli saiklerle kabul edildiğine ilişkin basın yayın organlarında haberler çıkmıştır. Belli bir süreye özgü alınmış karar çerçevesinde 27 Mayıs 2020 tarihinden sonra yurtdışında bir yükseköğretim kurumuna kaydolmuş ancak bu kaydı 2019-2020 yılına aitmiş gibi göstermiş öğrencilerin bu dönemde yatay geçiş işleminin yapılmamış olması, şayet sehven böyle bir yapılmışsa işlemin iptal edilmesi gerekmektedir. Kurumunuz tarafından incelenip gereğinin yapılmasını, aksi bir durumda sorumluluk doğuracağının bilinmesini önemle rica ederim.”

NE OLMUŞTU?

Meclis'teki komisyonda Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, “Türkiye’de üniversite sınavlarında 700 bin, 800 bininci olup yurt dışında tıp fakültesi, diş hekimliği gibi bölümlere kayıt yaptıranların pandemi gerekçesiyle Türkiye’de özel okullara kayıt yaptırdığını” söylemişti.

İddiayı doğrulayan Saraç, “700-800 bininci” ifadesinin “iyimser” bir rakam olduğunu belirterek daha alt sıralarda olup da yurt dışından yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu, ancak mahkeme kararlarının “kazanılmış hak” kararları nedeniyle bir şey yapamadıklarını anlatmıştı.

Yatay geçiş oyunuyla tıp fakültelerine girdiler