Yemek Sepeti'ne boykot çağrısı

Nakliyat-İş, Yemek Sepeti'ne karşı boykot başlattı. Çok sayıda sendika ve meslek örgütü boykota destek verdi.

Yemek Sepeti'ne boykot çağrısı

Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası’na (Nakliyat-İş) üye oldukları gerekçesiyle Yemek Sepeti firmasındaki işlerine son verilen işçiler için İstanbul Şişli’de bulunan Yemek Sepeti Genel Merkezi binası önünde açıklama yaptı. İşçilerin boykot çağrısı Twitter'da gündem oldu.

Aralarında DİSK, KESK, TMMOB, TTB gibi gruplarında bulunduğu pek çok sendika Yemeksepeti‘ne karşı boykot çağrısı yaptı. Şirketi işçilere kötü muamele ve sendika düşmanlığı ile suçlayan kurumlar, çalışanları ve müşterilere seslendi. Yapılan açıklamada “Bugünden itibaren sepete atmıyoruz, sepetten atıyoruz” denilerek boykot çağrısı yapıldı.

Konuyla ilgili vatandaşlar da destek alan sendikalar, Şişli’deki Yemeksepeti binası önünde toplanarak “Yemeksepeti’nin emekçilere uyguladığı ‘zorluk’ için uyardık. Emeğin örgütlenmesinden korkanlar için şimdi yeni sözlerimiz var” ifadelerini kullandı. 

Sosyal medyada yemek ücretlerine zam yaptıktan sonra sahte indirimler sunduğu için gündeme gelen Yemeksepeti, yine gündem oldu. Şirket yöneticilerinden henüz bir açıklama gelmedi.