Yeni Cumhurbaşkanımız Haluk Levent olabilir mi?

Türk siyasetinde gün geçmiyor ki "yeni" bir siyasi hareketin adı dillendirilmesin. Yardımlaşma derneği Ahbap'la son dönemde adından söz ettiren Haluk Levent, Ukrayna'da iktidar olan şov yıldızı komedyen Volodimir Zelenski'ye benzetildi.

Yeni Cumhurbaşkanımız Haluk Levent olabilir mi?

İtalya ve Ukrayna'da komedi sanatçılarının nasıl iktidara yükseldiğini anlatan Haber Türk yazarı Kemal Öztürk, "Bu hareketler incelediğinde Türkiye’de böyle bir hareketin doğma ihtimali olduğunu düşünmeye başladım. Özellikle genç kuşağın geleneksel siyasi partilere ve siyaset yapma tarzına olan itirazının böyle bir arayışı tetiklediğini görüyorum" dedi.

Büyük bir yardımlaşma derneği Ahbap'ı kuran Haluk Levent'i örnek gösteren Öztürk, "Şimdi bu çok duyarlı sosyal hareketin politize edilmesini ve zarar görmesini istemem. Ancak bir örnek olarak bakarsak, benzer bir aktivitenin siyasi bir harekete dönüşme potansiyeli var diye düşünüyorum. Çünkü sosyoloji buna çok müsait gözüküyor" ifadelerini kullandı.

Öztürk'ün yazısının satır başları şöyle:

"2009 yılında İtalya’da aktivist ve komedi sanatçısı olan Beppe Grillo ve arkadaşı Gianroberto Casaleggio sosyal medya ve internet üzerinden özellikle gençleri etrafında toplayarak 5 Yıldız Hareketi (Movimento 5 Stelle, M5S) başlattılar.

Bu hareket siyasetteki yozlaşma, yolsuzlukla mücadele, çevre duyarlılığı ve mülteci karşıtlığı ile kendini duyurdu. Bir süre sonra daha fazla politikleşti ve İtalya’daki geleneksel sağ ve sol siyaseti reddederek yeni bir alan açtı. E-demokrasi, devletin küçülmesi, AB karşıtlığı, yabancı ve mülteci karşıtı fikirleri toplumda daha çok ilgi gördü.

Sonunda parti kurarak seçimlere girdiler, 2018 yılında parlamentonun en büyük partisi oldular. Bugün de iktidarlar.

UKRAYNA'NIN KOMEDYAN BAŞKANI

Ukrayna’da 1978 doğumlu komedyen Volodimir Zelenski, 2015’de “Halkın Hizmetkarı” isimli bir televizyon dizisinde Ukrayna Cumhurbaşkanını canlandırdı. İlgi gördü. 3 yıl sonra programın yapımcısı, 95 çalışanıyla beraber “Halkın Hizmetkarı” adıyla bir siyasi parti kurdu. Protest ve aktivist özelliklere sahip Zelenski de 2019’da bu partiden cumhurbaşkanı adayı oldu. Seçimi kazandı. 2019’da parlamento seçimlerini de kazanarak Ukrayna tarihinin en yüksek çoğunluğunu alan ve gücü elinde tutan kişi olarak tarihe geçti.

AHBAP PARTİSİ KURULUR MU?

Bu hareketler incelediğinde Türkiye’de böyle bir hareketin doğma ihtimali olduğunu düşünmeye başladım. Özellikle genç kuşağın geleneksel siyasi partilere ve siyaset yapma tarzına olan itirazının böyle bir arayışı tetiklediğini görüyorum.

Sanatçı Haluk Levent’in sosyal medyada öncülük ettiği "Ahbap" isimli bir sosyal dayanışma hareketi var. Neredeyse her şehirde örgütlüler.

Türkiye’nin her yanında ekonomik sıkıntısı olan, sağlık sorunları çeken, darda kalan insanlara gönüllü olarak yardım ediyorlar. Çevre, hayvan hakları ve sanata duyarlılar. Apolitik bir hareket ve çok dinamik.

Haluk Levent’in şu anda 4,5 milyon takipçisi var. Bir gün Haluk Levent’in “Ahbap Partisi” kurduğunu düşünelim. Karşılık bulur mu, bulmaz mı?

Habertürk TV'de bu görüşümü dile getirdiğimde Ahbap hareketi içindekiler Haluk Levent’e “hemen kur partiyi biz de çalışalım” diye şaka yollu yazdılar.

Haluk Levent de bunlara, “açıklıyorum, parti başkanlığına adayım (17 yıl sonra söz)” diye esprili yanıt verdi.

Elbette bir parti olma niyetleri yok. Şimdi bu çok duyarlı sosyal hareketin politize edilmesini ve zarar görmesini istemem.

Ancak bir örnek olarak bakarsak, benzer bir aktivitenin siyasi bir harekete dönüşme potansiyeli var diye düşünüyorum.

Çünkü sosyoloji buna çok müsait gözüküyor.

Tartışalım konuşalım, üzerine düşünelim."