Yeni Deniz Mecmuası’nın 27. sayısı çıktı

Rüzgar esmeden deniz kıpırdamaz sloganıyla yola çıkan Yeni Deniz Mecmuası’nın 27. sayısı ‘Denizlerimizin hukukçu kaptanı Gündüz Aybay’ temasıyla okurlarıyla buluştu.

featured

Yeni bir yıla gireceğimiz bu son günlerde, zevkle okuyacağınız yeni sayımızla tekrar sizlerleyiz. Bu sayımızın şiiri, Ata’mızın Antalya’yı ziyareti için Baki Süha Ediboğlu tarafından yazılan “Atatürk Akdeniz Kıyısında”. Cem Gürdeniz, dijitalleşmenin her yönü ile savaşların kapsam ve karakterini şekillendirmeye devam ettiğini belirterek, “İnsansız Deniz Sistemlerinin Deniz Savaşına Etkisi” isimli yazısıyla, konu hakkında ayrıntılı bilgilerini okuyucularla paylaşmakta.

Denizlerimizin Hukukçu Kaptanı Gündüz Aybay’ın “Türk Boğazları Uluslararası Suyolu mudur?” isimli değerli makalesi, bu yıl mayıs ayında kaybettiğimiz kardeşi Prof. Dr. Rona Aybay’ın arşivinden, Levent Akson’un ön yazısıyla dergimiz sayfalarında sizlerle buluşuyor. “Büyük Deniz Sözlüğü – Denizlük”, “Denizin Dili, Denizin Yazısı”, “Deniz Balıkları Sözlüğü” kitaplarının yazarı ve Süleyman Nutki Bey’in derlemiş olduğu “Kamus-i Bahri” kitabının çeviriyazısını hazırlamış olan değerli akademisyen Mustafa Pultar, 1953’te Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçmiş kadın denizci Ann Davison ve kitabı “Gemim O Kadar Ufak ki – Felicity Ann”i okuyucularımız için yazdı.  Kaptan Sedat Tenker’in, Kanal İstanbul’un yapımı için öne sürülen İstanbul Boğazı gemi geçiş sayıları hakkındaki yazısında, konu ile ilgili ayrıntılı değerlendirmelerini bulacaksınız.

Alptuğ Güney, bu sayımızdaki yazısında, dünya deniz savaşlarının en ünlülerinden birini, Trafalgar Savaşı’nı anlatıyor. Derya Şerif Yarkın, “Tarih Öncesi Dönemde Ege ve Doğu Akdeniz’de Denizcilik” yazısıyla, okuru denizler üzerinde bir zaman yolculuğuna davet etmekte. Değerli hocamız Prof. Dr. Ergun Türkcan, geçen sayımızdan devam eden “Rusya’nın Tarihi Klostrofobyasını Kaşımak” yazı dizisinin son sayfalarıyla bu sayımızda da bizlerle. Bir başka deniz tutkunu değerli hocamız Prof. Dr. Ömer Bozkurt, yazısında sizleri
Polonya-Doğu Pomeranya’daki Gdansk’a götürürken; Selim Özen, “Kentler, Müzeler, Gemiler” serisinin devam yazısında ABD Gloucester’ı anlatıyor.

Yazarımız Talip Özcengiz; bereket, barış ve medeniyetin temsilcisi zeytini anlattığı şiir ve duygu yüklü yazısında, zeytinlikler arasından geçen rüzgârlarıyla Ege ve Akdeniz’in kokusunu sayfalarımıza taşımakta. Amiral Hakan Ercan, teknolojik gelişmeler ışığında strateji sanatının denizde uygulanmasını konu edinen “Deniz Kontrolü” makalesinde, ilgili konudaki bilgileri bizlere aktarıyor.

Sizler bu sayfaları okurken, kaptan eşinin yanında, Türkiye’nin ilk derin su inşa bakım ve onarım gemisini teslim alıp, Karadeniz’de doğalgaz sondaj sahasında çalışacağı görev yerine getirmek üzere Endonezya’dan başlayan bir okyanus geçişi yolculuğunda olan Sitem Ateş; yolculuğunun ilk safhalarını ve hislerini bizlerle paylaşmakta.

“Sınırlarının önemli ve büyük kısmı deniz olan Türk devletinin, donanması da önemli ve büyük olmalıdır. O zaman Türk Cumhuriyeti, daha güvenli ve emin olacaktır” diyen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün denizaltı filosuna verdiği önem, Kaya Şener’in yazı dizisinin ikinci bölümüyle dergimiz sayfalarında yerini alıyor.

Ünlü Yazar Ahmet Büke, İzmir’i anlattığı “Ah Benim Deniz Kokan Güzel İzmir’im!” yazısıyla, İzmir’den uzak kalmış İzmirlilerin ve İzmir’i sevenlerin özlemini arttıracak… 2017 yılında, daha önce büyük bir sefere çıkmadığı halde “Cesaret!” diyerek teknesiyle tek başına dünya turuna çıkan Selim Ekmekçioğlu’nun “Maceralı Dünya Turu”nun hikâyesi, Ege Bölge Temsilcimiz Gazeteci Hasan Erel’in röportajıyla okuyucuyla
buluşuyor.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemini, tarihsel gelişimi ve ilgili maddelerin vurgularıyla Sayın Saim Oğuzülgen’in yazısında okuyacaksınız. Yeni yılda, Sadun Boro’nun dediği gibi, “Rüzgârınız kolayına, denizleriniz sakin, neşeniz daim olsun”.

 

Yeni Deniz Mecmuası’nın 27. sayısı çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!