Yeni Washington Büyükelçisi Murat Mercan, Fetullah Gülen için ne dedi?

Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Murat Mercan'ın Joe Biden'ın başkan seçilmesinin ardından Washington'a büyükelçi olarak atanması dikkat çekti. Mercan'ın Fetullah Gülen ile ilgili açıklamaları da yeniden gündeme geldi...

Yeni Washington Büyükelçisi Murat Mercan, Fetullah Gülen için ne dedi?

VERYANSIN TV

Yeni Büyükelçiler Kararnamesi iki gün önce yayınlandı. En dikkat çeken görevlendirme ise Washington Büyükelçisi olarak ismi yazılan Murat Mercan oldu. Veryansın Tv kararnamenin yayınlandığı gün Mercan ile Abdullah Gül arasındaki yakın ilişkiyi gündeme getirmişti. Bu görevlendirmeyle haklı olarak Mercan'ın yeni ABD Başkanı Biden'a uygun bir isim olduğu yorumları yapıldı.

Öte yandan Mercan sadece Abdullah Gül'e yakın olarak bilinmiyor. Döneminde Fetullah Gülen'le ilgili demeçleri de hatırlatılıyor.

Fetullah Gülen'in, 4 Haziran 2010'da Wall Street Journal'a verdiği röportajda İsrail ordusunun, Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlediği kanlı baskınını değerlendirmişti.

Gülen olayda İsraşil yerine Türkiye'yi eleştirmiş ve gazete “İnzivadaki Türk imam, Gazze filosunu eleştirdi” başlığını atmıştı.

Gülen'in bu röportajını hatırlatan Sözcü yazarı Aytunç Erkin, bugünkü köşesinde şu ifadeleri kullanı:

"(...) TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı AKP'li Murat Mercan bir televizyon kanalında ‘Mavi Marmara' baskınını değerlendirdi.

Gazeteci şu soruyu yöneltti Mercan'a: “Fetullah Gülen'in yapmış olduğu açıklamayı nasıl yorumladınız, hükümetle cemaatin arasında sorun olduğu şeklindeki değerlendirmelere katılıyor musunuz?”

Mercan'ı dinleyelim:

“… Her şeyden önce herkesin bir konuda aynı düşünmesini beklememek lazım, sonuçta demokratik çoğulcu bir ülkeyiz. Benim açımdan baktığınız zaman, oraya gitme iradesini ortaya koymuş bir insan olarak bu açıklamaları kendi adıma çok anlamlı bulmadım.”

Gazeteci devam etti: “Sizce Gülen neden bu yönde bir eleştiri getirmiştir?”

Mercan yanıt verdi: “Tabii bu eleştirilerin nedenini ben bilemem. Daha sonra gazetelerde bunu tekzip eden bazı yazılar da çıktı. Şimdi bizim medyamızın da şöyle bir özelliği var; İlk söylenen söz manşetlere geliyor ondan sonra konuşulanlar fazla gündeme gelmiyor. Asıl mülakat daha önce yazılı olarak yapılmış, ben gazetelerden haberin detayını okudum, öncelikle yazılı mülakat yapılmış, çok farklı konular üzerinde konuşulmuş ve daha sonra fotoğraf çekmek için Sayın Gülen'le bir araya gelindiğinde beş dakikalık bir zaman zarfı içerisinde manşetlere taşınan bu olay oluyor. Sayın Fetullah Gülen Hocaefendi bu olayla ilgili bir iki cümle söylemiş. Onlar manşetlere taşındı ama yine bakın daha sonra yapılan açıklamalar, Gazze ile ilgili o gazetede söylenenler, o gazetenin yaptığı yayınlar, o gazetede yazılan köşe yazıları bütün bunları gördüğünüz zaman sanki ben bu yayınlarda biraz art niyet görüyorum. Farklı düşünceler olabilir ama ben gönül birliği olduğuna inanıyorum.

Yani… Fetullah Hoca, Gazze'deki garibanın, kadının, çocuğun yaşadığı sıkıntıları en az benim kadar, en az başkası kadar yüreğinin en derininde hissediyordur. Ben buna inanıyorum.”

Yani… Murat Mercan… ABD'yle temasları sağlayacak yeni büyükelçi, Fetullah Gülen'in açıklamalarının çarpıtıldığını düşünüyor! O zaman akla şu geliyor: AKP ile FETÖ anlaşabilir mi?

Ben de soruyorum: Bir dönem İslami Panel Dergisi'ne yazılar kaleme alan, Melih Gökçek'in danışmanı, Abdullah Gül dişine dolgu yaptırırken yanında olacak kadar yakın Murat Mercan'ın Washington Büyükelçisi olması tesadüf mü?"