Yenikapı tartışmaları sürerken İSKİ geçen ay 997 araç kiralamış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), belediye kapsamında kiralanan araçları Yenikapı’da sergilerken, İSKİ’nin geçen ay 997 araç kiralandığı iddia edildi.

Yenikapı tartışmaları sürerken İSKİ geçen ay 997 araç kiralamış

DHA’nın haberine göre İSKİ hizmet aracı kiralamak için geçen ay ihale düzenledi. İsraf araçlar tartışmasının sürdüğü bir dönemde ihaleyle bine yakın araç kiralandı.

İLK İHALEDE TEKLİF VEREN ÇIKMADI

İSKİ, daha önce iki yıllığına kiraladığı ve süresi geçen ay dolan hizmet araçları için 16 Temmuz 2019 tarihinde ihale düzenledi. Ancak, 997 hizmet aracını kapsayan söz konusu ihale, teklif veren çıkmayınca iptal edildi. Bunun üzerine İSKİ, aynı iş için ikinci bir ihale açtı. “Acil” olarak gerçekleştirilebilmesi için de ihaleyi, Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesine göre göre düzenledi.

İhaleyi, 16 milyon 709 bin 550 TL’lik tek teklifi veren şirket üstlendi. İSKİ, ihaleyi alan firma ile 2 Ağustos 2019 tarihinde sözleşme imzaladı. Kiralanan hizmet araçları; 405’i binek, 469’u camlıvan tipi minibüs, 71’i SUV ve pikap, 48’i kamyonet, 4’ü ise minibüs olmak üzere toplam 997 adet. Kiralama süresi yılsonunda bitiyor.

O MADDE NE ANLAMA GELİYOR?

Kamu İhale Kanunu’nun 21. Maddesinin (b) fıkrasına göre ihale düzenlemek, ancak bir zorunluluğun ortaya çıkmasıyla mümkün. Bu maddeye göre ihale düzenlendiğinde bazı bürokratik işlemler aşılıyor ve kısa sürede gerçekleştiriliyor. Söz konusu maddede şöyle deniyor; “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.”