'Yetmez ama evetçiler'de bayram havası... Biden gelecek dertler bitecek!

Trump'a göre Türkiye'ye daha düşmanca yaklaşması beklenen Joe Biden'in seçimleri önde götürmesi FETÖ başta olmak üzere Amerikancı çevrelerde heyecan yarattı. Ünlü "Yetmez ama evetçi" yazar Hasan Cemal, Biden geliyor, demokrasi düşmanlarının içini karalar bağlıyor" dedi.

'Yetmez ama evetçiler'de bayram havası... Biden gelecek dertler bitecek!

VERYANSIN TV

ABD'deki başkanlık seçimleri, Türkiye'de de bir tartışma başlattı. Ekranlarda ve köşe yazılarında ABD seçimleri ABD'yi aştı ve iç siyasetin konusu haline geldi. ABD Başkanı Trump 4 yıllık görev dönemi boyunca Türkiye'ye tehditler yağdırmış ve Türk ekonomisine açık operasyonların düğmesine başmıştı. Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginliğin zirve yaptığı bir dönem yaşandı. Ancak Joe Biden'ın temsil ettiği "müesses nizam" daha kanlı ve Türkiye'ye daha düşmanca bir portre çiziyor. Beklenti Washinton, Türkiye'ye karşı düşmanlığın dozunu artıracak...

Hal böyle olunca FETÖ başta olmak üzere Türkiye'deki Amerikancılar, henüz sonuçlar kesinleşmese de Biden'ın başkanlığını düğün havasında bekliyor.

Bunlardan biri olan "İkinci Cumhuriyetçi", "Yetmez ama evetçi" Hasan Cemal, bugünkü yazısında "Biden geliyor, demokrasi düşmanlarının içini karalar bağlıyor" ifadelerini kullandı.

Cemal'in yazısının satır başları şöyle:

"6 Kasım Cuma uzun bir gündü. Çalışmaya sabahın köründe, saat 6'ya doğru başladım.
Bütün dikkatler Pennsylvania'daydı. Biden gün içinde 20 delegesi olan bu eyalette Trump'ı önce yakaladı, sonra aradaki farkı kapanamayacak şekilde büyüttü, 
böylece Beyaz Saray'ın kapısını açmış oldu.
11 delegeli Arizona'da, 16 delegeli Georgia ve 6 delegeli Nevada'da da Trump nal toplamaya devam etti.
Joe Biden bu sonuçlarla "tarih yazmaya" doğru yol alıyordu.
Şu da söylenebilirdi:
"Trump kabusu"nun sona erip Amerikan demokrasisinde yeni bir sayfanın açılabileceğine dair umutlara zemin oluşuyordu. Ama bu durum aynı zamanda Trump'ın daha çok çamura yatmasına da, Amerika'da "kaos"a kapı aralamasına da engel olamayabilirdi.
Trump, hiç bir kanıt göstermeden şaibeli seçim teranesini herhangi bir inandırıcılıktan yoksun olarak gün boyu sürdürdü.

Yazımın başlığını gün içinde şöyle değiştirdim: "Biden geliyor, demokrasi düşmanlarının içini karalar bağlıyor!...

Cengiz Çandar'ın bir tweet'ine gözüm ilişiyor:

"Trump’ın basın toplantısını dinledikten sonra: ABD Başkanı olan bu tehlikeli sosyopatın
4 yıl daha Beyaz Saray’ı işgal etmeyeceğini bilmek ne büyük bir rahatlama. Dünyanın dört bir yanındaki iyi insanlar için çok iyi. Çok sevdiği bütün diktatörler için çok kötü. Sevgili Cengiz'in bu tweet'ini okuduktan sonra TSİ 15.50'de yazımın başlığını değiştiriyorum:

Biden geliyor, demokrasi düşmanlarının içini karalar bağlıyor!"