Yılmaz Özdil, Son Cüret'te baraj altı kaldı

Yılmaz Özdil, Son Cüret'te baraj altı kaldı

ASIM KÜLEBATMAZ

Bu sitenin okuyucuları Yılmaz Özdil’in kaleme aldığı “Mustafa Kemal” kitabına yabancı değildir. Mustafa Kemal kitabı yayımlandığı dönemde hem satış hem de içerik açısından olumlu, olumsuz birçok tepki almıştı.

Herkes gibi ben de Yılmaz Özdil’in bu kitaptan sonra yazacağı kitapların da Mustafa Kemal gibi satacağını düşünüyordum. Ancak Özdil’in son kitabı beni yanılttı. SİA Yayınları’dan yayımlanan Yılmaz Özdil’in Son Cüret kitabının satışı beklenenden çok düşük seviyede seyrediyor. Yayınclık dünyası Özdil’in Son Cüret kitabının satışını konuşuyor bu sıralar.

SİA Yayınları’nın kamuoyuna açıkladığına göre Son Süret kitabı toplam 550 bin adet basıldı. 9 Ekim’de piyasaya çıkan kitabın bir aylık sürede yaptığı satış, gelen kulis bilgilerine göre 100 bin civarında kaldı. Değerli okuyucularımıza şunu belirtmek isterim; bu tarz kitapların ana satışı, piyasaya çıktıkları bir aylık sürede olur. Daha sonra satışlarında büyük düşüşler yaşanır. Yılmaz Özdil’in 550 bin adet basılan son kitabı, bu bir aylık sürede 100 bin adet sattıysa ortada büyük bir hüsran var demektir. Bu hüsranın büyük bölümünü de maalesef yayınevi çeker. Piyasadan aldığım duyumlara göre kitabın satmaması nedeniyle yayınevi, internetten satış yapan sitlere yüksek iskontolarla kitabı vermeye başlamış. Yine aldığım son duyum, bu yüksek iskontolar sonucu oluşan indirimler de kitabın satışına pek katkı sağlamamış.

Yine yayıncılık dünyasından gelen kulislere göre kitabın az satması Yılmaz Özdil’i çok sinirlendirmiş. Özdil, az satmasının nedenini de yayınevinin kitabın tanıtımını iyi yapmamasına bağlıyormuş. Sizin anlayacağınız faturayı SİA’ya çıkarmış!

Yılmaz Özdil gibi popüler yazarların kitaplarının çok satması küçük kitapçılar için büyük bir maddi getiri oluşturuyordu. Bunu 1 milyon satan Mustafa Kemal kitabında gördük. Birçok küçük kitapçı Mustafa Kemal kitabından elde ettiği satışla rahat bir nefes aldı.

Son Cüret kitabı yayıncılık dünyasına şunu gösterdi: Detaylı araştırmalar gereken konular üzerine kitap yazan kişilerin bu konular hakkında geniş bilgi ve birikime sahip olması gerekiyor. Birinci kitapta çok satabilirsiniz, ama ikinci kitapta duvara toslarsınız!

NOT: Veryansın Tv'de bu ilk yazım. Kurulduğu günden itibaren beğenerek takip ettiğim bir site. Veryansın Tv'nin siz değerli okurları için, yayıncılık dünyasında yaşanan gelişmeleri, kulis bilgileri ve yazar transferlerini elimizden geldiğince aktarmaya çalışacağım. Yeni yazıda görüşmek dileğiyle…