Yolculuk yapan hayvanseverlere müjde: Resmi Gazete’de yayınlandı

Resmi Gazete'de yer alan karara göre otobüs yolculuklarında yeni dönem başlıyor. Artık kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar, yolcunun yanında veya koltuğun önünde taşınabilecek.

Yolculuk yapan hayvanseverlere müjde: Resmi Gazete’de yayınlandı

Ulaştırma Bakanlığı’nın, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapan yeni yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişiklikle, evcil hayvanların taşıt içinde (otobüsler) taşınmasının önü açıldı.

Buna göre aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak koşuluyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilecek.

Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer de düzenlenebilecek. Bu kurala uymayan yetki belgesi sahiplerine, 2 uyarı cezası verilecek.

KUCAKTA TAŞINABİLECEK

Daha önceki yönetmelikte, özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanların bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşımaya izin veriliyordu. Yeni karara göre evcil hayvanlar artık yolcuların kucağında veya koltuk önlerinde taşınabilecek. Karar 10 Ocak itibariyle Resmi Gazete’de yayınladı.