Yunan bakandan küstah tehdit: Türkiye ile askeri çatışmaya hazırız

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki arama-sondaj faaliyetlerini genişletme hamlesi Yunanistan'ı rahatsız etti. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, 'Egemenlik haklarımızı korumak için askeri operasyon dahil elimizden geleni yaparız' tehdidini savurdu.

Yunan bakandan küstah tehdit: Türkiye ile askeri çatışmaya hazırız

Yunan Star televizyonuna yaptığı açıklama yapan Panagiotopoulos, “Türkiye son zamanlarda oldukça agresif davranıyor. Yunanistan’ın genel anlamda saldırganlık eğilimi gösteren bu tür bir davranışla tek başaçıkma yönteminin, bir yandan kendi diplomatik silahını kullanmak, diğer yandan Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcı gücünü arttırmak olduğuna inanıyorum” dedi.

Yunanistan’ın askeri bir çatışmaya hazır olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Panagiotopoulos, “Tam olarak öyleyiz” ifadesini kullandı.

Sputnik’in aktardığına göre Panagiotopoulos, “Her türlü senaryoya hazırlanıyoruz. Elbette bu olasılıklar arasında askeri müdahale de var. Bunu yapmak istemiyoruz, ancak egemenlik haklarımızı azami derecede korumak için mümkün olan her şeyi yapacağımızın anlaşılmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Türkiye, Girit, Rodos ve Kerpe adalarının güneyinde petrol ve doğalgaz aramak için ruhsat başvurusunda bulunmuştu. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, AB yönetimine yazdığı mektupta Türkiye’nin gerginliği tırmandırmasının sadece Yunansitan-Türkiye krizine değil, AB ile Türkiye arasında bir krize yol açacağı iddiasında bulunmuştu.

‘SİZ 12 ADALARDA BALIK AVINA DEVAM EDİN’

Yazar Volkan Özdemir, Yunan Bakan’ın açıklamalarını sosyal medyadan şöyle yorumladı:

“100 yıl önce İngiltere, 100 yıl sonra ABD eliyle Türkiye’ye karşı savaşa hazırlanmak marifet değil ahmaklıktır! Hazırlığa cevap sert olur. Sayın Yunanistan Savunma Bakanı; siz en iyisi Ege ve 12 Adalarda balık ve turist avlamaya devam edin! Sonra avlayamayabilirsiniz…”