Yunanistan ikinci kez geri yolladı: IŞİD’li terörist tampon bölgede bekliyor

Türkiye'nin Suriye'de yürütülen Barış Pınarı Harekatı'nda yakalayarak dün Edirne Pazarkule Sınır Kapısı'ndan sınır dışı ettiği ancak Yunanistan'ın kabul etmediği IŞİD'li Muhammad Darwis B., iki ülke arasındaki tampon bölgede bekleyişini sürdüyor.

Yunanistan ikinci kez geri yolladı: IŞİD’li terörist tampon bölgede bekliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Suriye’de yürütülen Barış Pınarı Harekatı sırasında yakalanan IŞİD‘li Muhammad Darwis B. (39), tutulduğu İstanbul Göç İdaresi’nden dün sınır dışı edilmek üzere Edirne’ye getirilmiş, Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a sınır dışı edilmişti. Kastanies Sınır Kapısı’ndaki Yunanlı görevliler, teröristi kabul etmeyerek yaya olarak geri göndermiş, Türkiye’nin de kabul etmediği Muhammad Darwis B., iki ülke arasındaki tampon bölgede kalmıştı.

İKİNCİ KEZ YUNANİSTAN’A GİTTİ, PASAPORTUNA DAMGA VURULDU

Ürdün uyruklu ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı olduğu iddia edilen IŞİD’li terörist iddiaya göre, akşam saatlerinde Yunanistan’a giriş yapmak için ikinci kez Kastanies Sınır Kapısı’na gitti. Yunanlı görevliler ise bu kez teröristin pasaportuna ‘ülkeye giremez damgası’ vurdu. Ardından da yeniden geri gönderdi.

Tampon bölgede bekleyen IŞİD’li, gece yarısı Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki görevliler tarafından alındı. Geceyi bir araçta geçirmesi sağlanan ve yiyecek ile içecek ihtiyacı karşılanan IŞİD’li, sabah saatlerinde tampon bölgeye konuldu.

Muhammad Darwis B.’nin buradaki bekleyişi sürerken, Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki güvenlik önlemleri artırıldı. Sınır kapısının önü resmi ve sivil araçlar çekilerek kapatıldı.

ERDOĞAN ‘BİZİ İLGİLENDİRMEZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ABD seyahati öncesi yaptığı basın toplantısında IŞİD’lilerin iadesi ile ilgili soruya “Arada kalmış kalmamış bizi ilgilendirmez. Almışlar almamışlar bu bizi pek ilgilendirmiyor. Göndermeye devam edeceğiz” demişti.

Türkiye sınır dışı etti, Yunanistan almadı: IŞİD’li terörist tampon bölgede kaldı