Yunanistan teyakkuzda… S-300’ler aktive edildi

Türkiye’nin Akdeniz’de attığı kararlı adımlarla planları bozulan Yunanistan, Girit'e askeri yığınak yaparken, diğer yandan tehditler savurmaya başladı.

Yunanistan teyakkuzda… S-300’ler aktive edildi

Türkiye ile Libya arasındaki imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Muhtırası” Yunanistan’ın birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor. Türkiye’nin hamlesi Yunan basınında “Şah-mat” manşetleriyle görülmüştü. İttifaklarında da yeterli destek alamadığından yakınan Atina’da Savunma Bakanı’ndan, donanma komutanına, milletvekilinden eski askerine kadar çok sayıda isim savaş naraları atmaya başladı.

İşte Mavi Vatan’daki yeni haritamız!

Yeni Şafak’ın haberine göre, Yunan ordusu Türkiye’ye karşı adımlar atarken, siyasetçiler de tehditte birbiri ile yarışıyor. Ülke basınına göre, Türkiye’nin olası adımlarına karşı Girit’teki S-300 sistemlerini aktive eden Yunan ordusu, adaya ek deniz gücü, drone, cephane ve özel kuvvet askeri gönderdi. İsim veremeden El Cezire’ye konuşan bir diplomat da Türkiye’nin bölgede faaliyet göstermesi durumunda donanmanın harekete geçerek cevap vereceğini ve işin savaşa kadar varabileceğini iddia etti.

TÜM OLASILIKLAR İÇİN HAZIRLANIYORUZ

Yunan Donanması Kurmay Başkanı Amiral Nikos Tsounis, “Her seviyede tüm olasılıklar için hazırlanıyoruz. Kimsenin gelmesini ve bize yardım etmesini beklemeyeceğiz. Ne yaparsak yapalım tek başımıza yapacağız” ifadeleriyle savaş hazırlığı mesajı verirken, bir televizyon kanalına konuşan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos da benzer açıklamalarda bulundu:

BİZE EKSTRA GÜÇ VERİYORLAR

Türkiye, şu anda halkının ve liderlerinin gözünde Akdeniz olaylarının üstesinden geldiğini düşünüyor. Bu bizim için bir endişe, ama bizi korkutmamalı ve Savunma Bakanı olarak söylediğim şey bu. Birkaç kez belirttiğim gibi, Yunan-Türk ilişkilerinde gelişme için yer var, ancak her türlü şeye hazırız.” Panagiotopoulos, “Türkiye-Libya anlaşmasının yürürlüğe girmesini önlemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Güçlü ve haklı müttefiklerimiz var ve bize ekstra güç veriyor” dedi.

PANİK YOK!

Yunanistan eski Genelkurmay Başkanı ise katıldığı radyo programında esti gürledi. Apostolakis şunları kaydetti: “Durum sakin ve mantıklı hareketler gerektiriyor, panik yok, Komşu Türk, artık kontrol edilmiyor, ne uluslararası hukuka ne de antlaşmalara mantığa uymuyor. Anladığı tek şey, ona baskıyı yapabilenlerden anlıyor. Herkes Türkiye’nin artık yalnız başına harman dövemeğeceğini anlamalı. Bana Yunanistan’ın kimseden bir şey bekleyemeyeceğini söyletmeyin. Yunanistan, Türklere karşı korkmaktan vazgeçmeli ve yapması gerekeni yapmalı.”