Yüreği yanan ailelerden HDP’lilere tokat gibi sözler

Diyarbakır'da oğlunun HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen anne Fevziye Çetinkaya'nın başlattığı oturma eylemine üç aile daha katıldı. HDP'ye veryansın eden aileler, mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Diyarbakır’da 17 yaşındaki oğlunun dağa kaçırıldığını söyleyen Fevziye Çetinkaya’nın kuzeni HDP’lilere, “Diyarbakır’da genç bırakmadınız. Başlarım sizin Kürdistan davanıza. Alıştınız insanları dağa göndermeye. Size verecek çocuğumuz yok, getirin. Bunların çocukları lüks okullarda okuyor. Yeter artık toprağın altı genç doldu” diyerek tepki gösterdi.

Eyleme aynı durumdaki 3 aile daha destek verdi. Remziye Akkoyun 4 yıl önce 10 yaşında olan oğlu Azad’ın teröristlerce dağa kaçırıldığını belirterek, yıllardır oğlunu bulmak için mücadele verdiğini, ancak sonuç alamadığını ifade etti.

Akkoyun, HDP önünde oturma eylemi yapan ailelerden güç aldığını ve onlarla birlikte oğlu getirilinceye kadar eylemine devam edeceğini söyledi.

‘GELİN BİRLİKTE MÜCADELİ DEVAM ETTİRELİM’

Ayşegül Biçer de, 17 yaşındaki oğlu Mustafa Biçer’in terör örgütü PKK/YPG’liler tarafından kaçırıldığını kaydetti. Biçer, 17 Kasım 2018’de evden ayrılan oğlunun 2 gün sonra kendilerini telefonla arayarak YPG’li teröristlerle birlikte olduğunu belirttiğini söyledi.

Telefonda teröristlerin kendisiyle görüştüğünü aktaran Biçer. o günden bu yana çocuğundan haber alamadıklarını ifade etti.


Kanser hastası olduğunu vurgulayan Ayşegül B. şöyle konuştu:
“Oğlumu onlara bırakmayacağım, mücadele etmeye devam edeceğim. Kanser hastasıyım, 3 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyorum. Tek oğlumdu. Fakirlikle büyüttüğümüz evlatlarımızı niye yüreğimizden koparıp götürüyorlar? Başka annelere sesleniyorum, gelin hep beraber oturup mücadeleyi devam ettirelim. Ölü ya da diri evlatlarımızı istiyoruz. Kesinlikle kalkmayacağız.”

‘HACİRE ANNE ÖRNEK OLDU’

Diyarbakır’da anne Hacire Akar, HDP’lilerce dağa kaçırıldığını söylediği oğlu Mehmet Akar için 22 Ağustos’ta HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatmıştı. Oğlunu teröre kurban vermemek için başlattığı oturma eylemi sonuç veren anne Akar, kararlı mücadelesiyle 24 Ağustos’ta oğluna kavuşmuş, çocukları dağa kaçırılan diğer annelere de örnek olmuştu.