Zamanında ‘peşkeş’ diyenler şimdi Davutoğlu’na destek sırasına girdi!

CHP lideri Kılıçdaroğlu dün kapatılan Şehir Üniversitesi için 'göz kamaştıran bir üniversite' demiş, Ahmet Davutoğlu'nun 'Demokrasi, hak, hukuk' dediği için hedef alındığını söylemişti. Bugün de Muharrem İnce'den Davutoğlu'na destek geldi. Ancak aynı CHP, TEKEL'in paha biçilmez arazisi Şehir Üniversitesi'ne bedelsiz verildiğinde 'peşkeş' demişti.

Zamanında ‘peşkeş’ diyenler şimdi Davutoğlu’na destek sırasına girdi!

VERYANSIN TV

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasına CHP’li Muharrem İnce’den tepki geldi.

İnce, twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Bakanlık, Başbakanlık yaptığı dönemde Sayın Davutoğlu’nu çok eleştirdim. Aynı da düşünmüyoruz. Ancak kurucusu olduğu üniversitenin Ak Parti’den ayrılıp parti kurdu diye intikam alırcasına kapatılmasına da sessiz kalamam. Kurucusuna kızıp üniversite kapatmak demokrasilerde olmaz.”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da dün partisinin grup toplantısının başında kapatma kararına tepki göstermiş ve Davutoğlu’ndan övgü dolu sözlerle bahsetmişti.

Kapatılan Şehir Üniversitesi için “göz kamaştıran bir üniversiteydi” diyen Kılıçdaroğlu, üniversitenin, kurucusu Ahmet Davutoğlu’nun “Demokrasi, hak hukuk dediği için” kapatıldığını öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, “Pırıl pırıl öğrenciler, dinamik, her görüşten akademik kadrosu ile göz kamaştıran üniversite durumundaydı, genç, çalışkan bir üniversiteydi. Ama intikam almak için üniversiteyi kapattılar. Kimden? Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan. Niçin ayrıldın, niçin demokrasi, hak, hukuk, adalet, üniversite diyorsun? Bu nedenle kapatıldı” diye konuştu.

CHP O DÖNEM NE DEMİŞTİ?

AKP Hükümeti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında TEKEL’in Kartal Cevizli’deki 460 bin metrekarelik arazisinin 296 bin metrekarelik kısmını, Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na (BİSAV) Şehir Üniversitesi kurması için tahsis etmişti.

Trilyonluk arazinin bedeva devri o dönem büyük tepki çekmişti. En sert tepki ise CHP’den gelmişti.

Ardından araziden bir parçanın daha Şehir Üniversitesi’ne devredildiği iddia edilmişti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2017 yılında Meclis’e taşıdığı arazi ile ilgili, “İstanbul Kartal’daki deniz kenarında, Tekel’e ait metrekaresi bugünkü değeri ile 10 bin lirayı aşan 392 bin 588 metrekare arazinin içindeki 4 bin100 nitelikli ve korunması gereken ağaçla birlikte, Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz verildiği Sayıştay raporunda yer almaktadır” demişti.

Gürer, “İyi de vakıf üniversitesinde okuyan çocuklardan eğitim için gittiklerinde para alınmıyor mu? Alınıyor. O zaman vakıf üniversitesine devletin, vergi vererek yurttaşların parasıyla yapılmış arazisi niye bırakılıyor, Şehir Üniversitesine başvurduğunuz zaman yıllık olarak bir bedel ödemezseniz okuyamıyorsunuz. ‘Şehir Üniversitesine geçmişte Tekel’de çalışan ailelerin çocukları, üniversite sınavlarında puanı tutarsa ücretsiz olarak girebilir’ diye bir hüküm var mı yok” ifadelerini kullanmıştı.