ABD madalyasını neden reddetti? Albay Orkun Özeller çuvalcı generale işaret etti

İncirlik Üssü’nde ABD’nin verdiği madalya ve beratı kabul etmeyen Özel Kuvvetler mensubu emekli Albay Orkun Özeller madalyayı iade etmesinin perde arkasını Veryansın Tv’ye anlattı. Özeller, Hulusi Akar’ın ‘çuvalcı general’ olarak bilinen eski ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno’nun elinden madalya almasına işaret etti.

featured

VERYANSIN TV

Emekli Albay Orkun Özeller, Adana’daki İncirlik Üssü’nde kendisine ABD’li bir albay tarafından takdim edilen madalyayı iade etmişti.

2017 yılında İncirlik Üssü’ndeki ‘koalisyon’ güçlerinin karargahında bir veda ve madalya töreni düzenlenmiş, tören sırasında ABD’li Albay Kevin Leahy, ‘Koalisyon’ güçleri karargahında görev yapan Albay Orkun Özeller’e üstün başarılarından dolayı madalya takdim etmişti.

Bu törende konuşma yapan Özeller, “Sizleri yaralamak ve üzmek istemem. Fakat bu madalyayı kabul etmem mümkün değildir. Çünkü bu madalyayı verenler benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. ‘Onurum’ bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir” ifadelerini kullanmıştı. Madalyayı iade eden Albay Özeller, törenden ayrılmıştı.

Şimdi emekli olan Albay Özeller, Pankuş Yayınları’ndan çıkan İncirlik Ağacı kitabını Veryansın Tv Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay’ın sunduğu Pankuş programında anlattı.

Madalyayı iade etmesine ilişkin konuşan Özeller, “Bazı olaylar sizlerin kararlar almasında etkili oluyor.” diyerek Hulusi Akar’ın ‘çuvalcı general’ olarak bilinen eski ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno’nun elinden madalya almasına dikkat çekti.

O gün bu basına yansıdığında benim kara kuvvetleri komutanıma çuvalcı generalin madalya takması çok ağrıma gitti.” diyen Özeller, “‘Bir gün eğer Amerikalılar bana madalya verecek olursa ben kabul etmem’ dedim.” şeklinde konuştu.

Özeller şunları söyledi:

‘ÇOK AĞRIMA GİTTİ’

Görevimin son günleri yaklaşmıştı. ‘Madalya verebilirler’ şeklinde bir değerlendirmem vardı. Zihni bir hazırlık yaptım; ‘Böyle olursa ne olur?’ diye… Bazı olaylar sizlerin kararlar almasında etkili oluyor. Hatırlayacak olursanız çuval hadisesinde yer alan komutanın taktim etmiş olduğu bir madalya vardı. O gün bu basına yansıdığında benim kara kuvvetleri komutanıma çuvalcı generalin madalya takması çok ağrıma gitti.

“‘KABUL ETMEM’ DEDİM”

‘Bir gün eğer Amerikalılar bana madalya verecek olursa ben kabul etmem’ dedim. Bunu da etrafımdaki insanlara hep söylerdim. Görev hayatım boyunca ‘Konuştuğun sözün arkasında dur, yapamayacağın işi konuşma’ düsturuyla hareket ettim. ‘Acaba bana madalya verirlerse ne yapacağım’ sorusunun cevabını söylediğim sözleri açıklamak açısında fırsat olarak gördüm.

‘ABD BİZİM PATRONUMUZ DEĞİL’

Tören esnasında madalyayı alacağım öğrendim. Bu madalyanın da enteresan tarafı Amerika adına verilecek olması. Orada Birleşik Müşterek Özel Görev Kuvveti oluşturtulmuş eğit-donat görevi kapsamında. Amerikalı Albay komutan, ben de komutan yardımcısı olarak görev yapıyorum. Neticede koalisyon birimi… Bana verilecek bir takdir olabilir, herhangi bir teşekkür yazısı olabilir. Bunu bir koalisyon unsurları, bir NATO birimi olarak taktim etseydiler olay belki daha farklı değerlendirilebilirdi ama ABD adına… ABD bana hangi hakla bu madalyayı veriyor? Ben ABD menfaatleri için görev yapmadım orada. Orada DEAŞ’la mücadele kapsamında çalışıyoruz. ABD bizim patronumuz değil.

(Amerikalılar) Sanki bizim Genelkurmay Bakanlığımız ile oradaki karargâh arasındaki irtibat personeli gibi davranmamızı istediler. Ben de onlara fiber optik kablo olmadığımı söyledim. Bir mesajı diğer tarafa ileten bir kablo değil, ben komutanım.  Dolayısıyla ABD’nin vereceği bir madalyanın benim mantığımda hiçbir yeri yoktu.

Programın tamamı için tıklayın:

ÇUVAL OLAYI

ABD’li eski Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno’ya bağlı ABD askerleri, 4 Temmuz 2003’de Süleymaniye’de Özel Kuvvetler mensubu 11 Türk subayını, başlarına çuval geçirip, 60 saat süreyle gözaltına aldı.

Süleymaniye’de gözaltına alınan Türk askerleri, Bağdat’a götürülüp, uzun süre sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.“Çuval olayı” ABD Türkiye ilişkilerinin en gerilimli başlıklarından biri olarak tarihe geçti.

HULUSİ AKAR’A MADALYA TAKMIŞTI

27 Ocak 2015 günü ise, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ABD’de Pentagon’un “Liyakat Lejyonu” madalyasını aldı. ABD Savunma Bakanlığı, madalyanın Orgeneral Akar’a “NATO’ya sıradışı katkıları” nedeniyle verildiğini açıkladı. Madalyayı da, ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno taktı.

Kitabı satın almak için tıklayın: 

ABD madalyasını neden reddetti? Albay Orkun Özeller çuvalcı generale işaret etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 ay önce

    Ağrına gittiyse Nato ordusu için çalışmayı bırakman gerekir.

  2. 3 ay önce

    kral hareket tebrik ederim

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!