ABD seçimlerinde kaos: Oylarda usulsüzlük iddiaları ve Trump’ın ‘kazandık’ çıkışı

ABD’de seçim öncesi üst seviyede güvenlik tedbirlerinin alınmasıyla başlayan gerginlik, seçim sonrası karşılıklı suçlamalarla tırmanıyor. Postayla gönderilen oylarda usulsüzlük yapıldığını iddia eden cumhuriyetçiler ile demokratlar arasındaki tartışma, Beyaz Saray’da zafer ilan eden Trump’ın açıklamasını sonrası yeni bir boyut kazandı. Postayla gelen oyların sayımının da durdurulduğu belirtiliyor.

ABD seçimlerinde kaos: Oylarda usulsüzlük iddiaları ve Trump’ın ‘kazandık’ çıkışı

VERYANSIN TV

ABD seçimlere kilitlendi. Donald Trump ve Joe Biden arasında geçen yarışta çekişme üç eyalete kadar düştü. Ülkeyi dört yıl yönetecek başkan Wisconsin, Pensilvanya ve Michigan'daki sonuçlara göre belli olacak. 

Kesinleşen sonuçlara göre Demokrat aday Biden'ın 238, Başkan Trump'ın 213 delegesi bulunuyor. 270 delegeye ulaşan seçimleri kazanıyor.

TRUMP İLE BİDEN ARASINDA SÖZ DÜELLOSU  

Oy sayımı devam ederken ilk açıklamayı yapan Demokrat Parti adayı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden sonuçların netleşmesinin zaman almasını beklediklerini söyledi. 

Biden'ın konuşması sırasında Twitter'dan mesaj atan ABD Başkanı Donald Trump ise rakibini seçimleri çalmaya çalışmakla suçladı ve buna izin vermeyeceklerini belirtti.

Ardından Trump Beyaz Saray’da kameralar karşısına geçti, zafer ilan etti.

Trump, özellikle postayla kullanılan oylarda usulsüzlük yapıldığını iddia etti, buralardaki oy sayımının durdurulmasını istediklerini ve seçimleri Yüksek Mahkeme'ye taşıyacaklarını söyledi:

"Bu Amerikan halkına yönelik bir sahtekarlıktır. Biz bu seçimi kazanmaya hazırlanıyorduk. Açıkçası bu seçimi kazandık."

PANSİLVANYA VALİSİ'NDEN TRUMP'A YANIT

Trump’ın açıklaması tartışmaları alevlendirdi. 

Trump’ın 'Pennsylvania'yı büyük bir farkla kazanıyoruz' sözlerine Pennsylvania Valisi'nden yanıt geldi. Vali "Henüz sayılmayı bekleyen 1 milyondan fazla oy var" dedi.

"KÖTÜ BİR KARAR"

Trump ile daha önce çalışan eski New Jersey valisi Chris Christie da Trump’ın konuşmasını eleştirdi: 

"Bugün yaptığına katılmıyorum. Bu kötü bir siyasi karar. Bu gece bu tartışmayı yapmanın hiçbir temeli yok. Bu son derece alev alabilecek bir konu ve başkan buna bir kibrit attı. Henüz bu eyaletleri kazanmadı" 

"OY SAYIM İŞLEMLERİ DURDURULDU" İDDİASI

Seçimlerde şu anda posta yoluyla gelen oyların sayım işlemlerinin durdurulduğu iddia ediliyor. Türkiye saatine göre saat 17'de işlemlerin yeniden başlayacağı belirtiliyor. ABD basınına göre oy sayım işlemlerinin durmasının nedeni "görevlilerin yorulması". 

PENTAGON’DAN 'DARBE' AÇIKLAMASI 

Tarihi seçimin yaşandığı ABD'de darbe tartışmalarıyla ilgili ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'den açıklama geldi. Milley, "Herhangi bir huzursuzluk anında ABD ordusunun hiçbir rolü olmayacak, Trump'ı Beyaz Saray'dan çıkarmak bizim görevimiz değil" dedi.


SAVAŞ HAZIRLIĞI GİBİ SEÇİM HAZIRLIĞI YAPILMIŞTI

ABD'de salı günü yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde başkent Washington'daki mağazalar güvenlik önlemlerini artırdı.
Washington'daki mağazalar, bankalar ve iş merkezlerinin de içinde olduğu birçok bina, seçim sonrasında muhtemel protesto veya yağma olaylarına dair önlem almaya başladı.