ABD-Yunanistan anlaşmasında 'Türkiye'ye karşı savaş' mesajları

ABD ve Yunanistan Savunma İşbirliği Anlaşması'nı 5 yıllığına yeniledi ve genişletti. ABD ve Yunanistan dışişleri bakanlarının imzaladığı metinde Türkiye'den bahsedilerek 'casus belli ile savaşla tehdit edildiği' ve ABD'nin ilk kez yazılı bir metinde Türkiye'yi karşısına alabileceği kaydedildi.

ABD-Yunanistan anlaşmasında 'Türkiye'ye karşı savaş' mesajları

ABD ile Yunanistan önceki gün kritik bir anlaşmaya imza attı. İlk olarak 1990 yılında imzalanan ve ABD-Yunanistan Savunma İşbirliği Anlaşması ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias tarafından imzalandı.

Basın mensuplarının önünde imzalanan yenilenmiş ve genişletilmiş anlaşma ile birlikte 2026’ya kadar geçerli olacak anlaşma o tarihten itibaren de taraflardan birinin çekilmesi durumunda sona  erecek.

Washington’taki imza töreni sırasında Yunan Bakan Dendias, Türkiye’nin “casus belli” ile Yunanistan’ı savaşla tehdit ettiğini belirtti. Fakat, Washington yönetiminin de ilk kez bu tür bir metin ile Türkiye’yi karşısına almayı göze aldığı ortaya çıktı.

Dendias, "Doğu Akdeniz'de Yunanistan, bir savaş sebebiyle karşı karşıya. Bir savaş tehdidi söz konusu. Burada egemen haklarını kullanmasıyla durum savaşa gidebilir. Her gün de provokasyona maruz kaldığımızı belirtmeliyim. Yunanistan, diplomasi yoluyla sorunları çözmede kararlı. Uluslararası hukuka riayet etmede de kararlı." dedi.

İLK KEZ BİR METİNDE YAZDI

Öte yandan Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’ye konuşan kaynaklar ABD’nin ilk kez Türkiye’ye yazılı bir metinde karşı olduğunu ve Yunanistan ile aynı safta yer alacağını söyledi. Kaynaklar, ABD’nin “Türkiye’nin yayılmacı politikasına” karşı olduğunu da dile getirdi.

Kathimerini’de yer alan haberde, “ABD ile kez Yunanistan ile Türkiye’yi aynı sepete koymadı. Önceki yılların aksine ABD, Yunanistan’a yatırım yapacağını ve Türkiye’nin provokatif tavırlarından gözünün korkmayacağını ve Yunanistan’daki güçlerini harekete geçirmekten çekinmeyeceğini duyurdu” yorumu yapıldı.

SAVUNMA ANLAŞMASI NE İÇERİYOR?

Güncellenen savunma işbirliği anlaşmasına göre Amerika Birleşik Devletleri yeni üsler açmak yerine Yunanistan'da halihazırda bulunan 4 askeri üssüne yatırım yapıp genişletecek.

Yunanistan'ın Skyros adasına deniz ve hava üssü kurma teklifi daha önce ABD tarafından reddedilmişti.

Anlaşmayla birlikte Amerika Birleşik Devletleri, Yunan askeri üslerine de erişim hakkına sahip olacak. Ayrıca ABD güçlerinin tatbikat yapacağı bölgeler genişletilecek.

'YUNANİSTAN 12 MİLE ÇIKARABİLİR'

Dendias'ın sözlerini değerlendiren gazeteci yazar Sabahattin İsmail, "Bu açıklama Yunanistan'ın savaşa hazırlandığını gösterir. ABD, Fransa, Mısır ile savunma işbirliği anlaşmaları bu tahmini güçlendiriyor.Büyük olasılıkla Türkiye, Suriye veya bir başka bölgede savaşa girerse veya içte gerilim daha da artarsa Ege'de kara sularını 12 mile çıkaracaklar" dedi.

CASUS BELLİ NEDİR?

"Casus belli" uygulaması, bir ülkenin savaşa girme nedenini belirtmek için kullanılan uluslararası ilişkiler terimi olarak kullanılıyor. Bazı uluslararası ilişkilerciler ise bu terimi 'savaş nedeni' olarak tanımlıyor.

Türkiye, 8 Haziran 1995'te aldığı bir kararla, Yunanistan'ın 31 Mayıs 1995'te aldığı karasularını 6 milden 12 mile çıkarma kararını uygulaması durumunda bunu casus belli sayacağını ilan etmiştir.1976 yılında MTA Sismik 1 (Hora gemisi) Ege'de petrol ararken Türkiye; Yunanistan'ın karasularının 12 mil olmadığını, uluslararası sularda petrol arayan Hora gemisine müdahale edilmesinin "casus belli" sayılacağını ilan etmişti.