ABD’de seçim kaosu: Başkanlık yargıda, halk sokakta

ABD seçimlerinde zafer ilan eden Trump ile seçimi kazanmaya yakın aday Biden arasında yaşanan tartışma ülkede adeta kaos yarattı. Posta yoluyla gelen oylara itiraz ederek seçimi yargıya taşıyan Trump’ın valilere “öfkeli telefonlar” açtığı kaydedildi. Ülkenin dört bir yanında halk sokağa döküldü.

ABD’de seçim kaosu: Başkanlık yargıda, halk sokakta

VERYANSIN TV

ABD'de seçim yarışı tartışmaların gölgesinde devam ediyor.

Kritik eyaletlerde oy sayım işlemi devam ederken "Zafer ilan etmiyoruz ama kazandık" diyen Demokratlar’ın adayı ve eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden 264 delegeye ulaştı.  Beyaz Saray'da zafer ilan eden Mevcut başkan Donald Trump ise 214 delegede. 270 delegeye ulaşan ismin kazanacağı seçimlerde gözler 4 kritik eyalette. 

Tartışmalar devam ederken ABD Başkanı Donald Trump'tan 14 saat sonra yeni açıklama geldi. Biden'ın "Tüm oylar sayılmalı" mesajının ardından Trump "Sayımı durdurun" dedi.

Öte yandan Trump ve seçim ekibi bugün seçim sonuçlarının netleşmesi için en kritik eyaletlerden biri olan Nevada'nın Las Vegas kentinde "önemli bir duyurunun yapılacağı" basın toplantısı düzenleyecek.

Trump'ın seçim kampanyasını yürüten ekipten yapılan yazılı açıklamada, "Başkan adayı Donald Trump ve seçim ekibi bugün Las Vegas'ta yerel saat ile 08.30'da (TSİ 19.30) önemli bir basın duyurunun yapılacağı basın toplantısı düzenleyecektir." bilgisi paylaşıldı. 

Oy sayma işlemlerinin devam ettiği Nevada, Kuzey Carolina, Georgia ve Pennsylvania’dan çıkacak sonuçlar yeni başkanın kim olduğunu ortaya koyacak.

Postayla gelen oyların ardından ibrenin Joe Biden’a kayması sonrası Trump’ın kampanya ekibi harekete geçti.

‘ULUSAL ÖLÇEKTE DAVA EDEBİLİRİZ’
 

Seçim öncesi postayla oy kullanmaya karşı olduğunu açıklayan Trump sayım sürecinde usulsüzlükler yapıldığını iddia ederek mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor. Trump bu kapsamda Beyaz Saray'a çıkan yolları döşeyecek olan Wisconsin, Michigan, Georgia ve Pennsylvania gibi eyaletlerde hukuki yollara başvuruyor. Trump'ın oy sayımının sürdüğü Arizona ve Nevada için de mahkemeye gideceği öne sürülüyor. 

Öte yandan Trump'ın avukatı Rudy Giuliani’nin “Seçim sonuçlarını ulusal ölçekte dava edebiliriz” açıklaması da dikkat çekiyor.

VALİLERE ÖFKELİ TELEFON 

Trump’ın dün Cumhuriyetçi valilere öfkeli telefonlar açtığı da öne sürüldü. CNN’nin iddiasına göre Trump'ın aradığı valiler arasında Arizona Valisi Doug Ducey, Georgia Valisi Brian Kemp ve Florida Valisi Ron DeSantis bulunuyor. 
 

PROTESTOCULAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Ülkede Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasındaki tartılma sokağa da yansıdı. Protestocular, New York, Phledelphia, Chicago ve Los Angeles başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında ikinci gece de sokaklara döküldü.

Demokrat başkan adayı Joe Biden'in seçimi kazandığı New York'un iki ayrı bölgesinde sokaklara dökülen Demokrat seçmenler, Manhattan 5. Cadde'deki Trump Tower binası yakınında bir basın açıklaması yaptıktan sonra yürüyüşe geçti.

Union Meydanı yakınında yolu kapatan protestocular polisin müdahalesiyle karşılaştı, birçok protestocu polis tarafından tutuklandı.

Phledelphia, Detroit ve Chicago gibi şehirlerde göstericiler, "Tüm oyları say" sloganları ile barışçıl yürüyüşler düzenlerken, başkanlık yarışında kilit durumdaki eyaletlerden Michigan'da olaylar patlak verdi.

FLOYD'UN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE GÖZALTILAR VAR

Los Angeles şehrinde dün düzenlenen gösterilerde tutuklamalar yaşanırken, bugün polisin erken önlem alması sonucu daha sakin bir protesto yürüyüşü yaşandı.

Siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürüldüğü Minneapolis şehrinde ise I-94 isimli otoyolu kapatan göstericiler gözaltına alındı.

Maryland eyaleti Baltimore şehrinde 30 kişilik bir grup, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın erken zafer seçimi ilan etmesini protesto ederken, başkent Washington DC'de polis departmanı, gösteri kurallarına uymamak, saldırı ve şiddete teşvik etmek suçlarından dört kişinin gözaltına alındığı açıkladı.

OY SAYIM MERKEZİNE GİREMEYİNCE...

Cumhuriyetçi Partinin oyların tekrar sayılmasını istediği Michigan'ın Detroit kentinde ise, bir grup Cumhuriyetçi seçmen kendilerini oy sayım merkezine almayan yetkililerle münakaşa yaşadı. 

"İçeri girelim", "Sayımı durdurun" diye slogan atan grup polis tarafından zor kullanılarak dağıtıldı.
Protestoların yarın da bir çok şehirde devam etmesi bekleniyor.

SAYIMIN DEVAM ETTİĞİ EYALETLERDE SON DURUM NE?
 

BBC’nin haberine göre son sonuçlar şöyle: 

Pennsylvania (20 delege): Oyların yüzde 89’u sayıldı; Trump yüzde 50,7, Biden yüzde 48,1

Georgia (16 delege): Oyların yüzde 95’i sayıldı; Trump yüzde 49,7, Biden yüzde 49,1

Kuzey Carolina (15 delege): Oyların yüzde 95’i sayıldı; Trump yüzde 50,1, Biden yüzde 48,7

Arizona (11 delege): Oyların yüzde 86’sı sayıldı; Biden yüzde 50,7, Trump yüzde 47,9

Wisconsin (10 delege): Oyların yüzde 99’u sayıldı; Biden yüzde 49,4, Trump yüzde 48,8

Nevada (6 delege): Oyların yüzde 86’sı sayıldı; Biden yüzde 49,3, Trump yüzde 48,7

Alaska (3 delege): Oyların yüzde 56’sı sayıldı; Trump yüzde 62,9, Biden yüzde 33

TEMSİLCİLER MECLİSİ VE SENATO SEÇİMLERİNDE SON DURUM

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, şu ana kadar Senato'da Demokratlar sandalye sayısını 45'e, Cumhuriyetçiler 44'e yükseltti.

Temsilciler Meclisinde ise Cumhuriyetçiler 145 sandalye ile üstünlük sağlarken Demokratların sandalye sayısı 119 oldu

ABD'de başkanlık seçimiyle aynı zamanda yapılan Temsilciler Meclisinin tamamının ve 100 sandalyeli Senatodaki 35 sandalyenin değişeceği Kongre seçimleri de önemli yer tutuyor.

Kongre seçimleri, özellikle Trump ile Biden arasında ciddi kutuplaşma yaşayan Amerikan kamuoyu nezdinde başkanlık seçimleri kadar yankı uyandırmasa da ABD siyasetinde oldukça büyük bir öneme sahip.

Zira Kongrenin hangi kanadının hangi parti tarafından kontrol edildiği, ABD başkanının çalışma alanını da önemli ölçüde belirliyor.

435 sandalyeli Temsilciler Meclisi üyeleri 2 yıllığına göreve gelirken, 100 sandalyeli Senato üyeleri ise 6 yıllığına seçiliyor.

Temsilciler Meclisinde hangi eyaletin ne kadar temsilcisi olacağı, eyaletlerdeki seçim bölgelerinin nüfus yoğunluğuna göre belirlenirken; Senatoda her eyaletin 2 senatörü bulunuyor.

ARTAN KUTUPLAŞMA DEVAM EDECEK

AA'dan Aslı Nur Düzgün'ün analizine göre, Cumhuriyetçiler bu kapsamda başkanın manevra alanını daraltacak Senato gibi birtakım araçlara sahip olmaya devam edecekler. Bunun dışında Başkan Trump, seçimden çok önce yaptığı Yüksek Mahkeme atamalarıyla da seçime itiraz etme yolunu önceden ayarlamıştı. Biden’la birlikte Demokrat ekip kazanmaya oldukça yaklaşıyor olsa da, kaybettikleri eyaletler, Senato’daki Cumhuriyetçiler ve Başkan Trump’ın itirazlarıyla uzayacak süreç nedeniyle kendilerini ve yürüttükleri politikaları tekrar gözden geçirme sinyalleri verdiler. Ancak analizlerde yoğun olarak söylenen şey, Trump kaybetse de 'Trumpizm'in yaşayacağı. Yani, ABD’de artan kutuplaşma, seçim sonuçlarının açıklanmasıyla Kongre içinde daha yoğun şekilde hissedilmeye devam edecek.