ABD'den tehdit gibi 'Türkiye' duyurusu: Terörist gruplar saldırı planlıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, artan koronavirüs vaka sayıları ile 'terörizm ve keyfi gözaltı riski'ni gerekçe göstererek Türkiye'ye seyahat edilmemesi çağrısı yaptı. Bakanlık ayrıca "Terörist gruplar Türkiye’de olası saldırılar planlamaya devam ediyor" ifadelerini kullandı. ABD geçen yılki benzer uyarısının hemen ardından İskenderun'da terör saldırısı yaşanmıştı.

ABD'den tehdit gibi 'Türkiye' duyurusu: Terörist gruplar saldırı planlıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı seyahat uyarı listesini yeniden güncelledi.

Gözden geçirilen listede "Dördüncü Seviye: Seyahat Etmeyin" kategorisine Salı gününden bu yana yaklaşık 100 ülke eklendi. 26 Ağustos 2020’den bu yana bakanlığın üçüncü seviye, yani “seyahat etme planlarınızı tekrar gözden geçirin” uyarı listesinde yer alan Türkiye de artık "seyahat edilmemesi" gereken ülkeler arasında.

ABD Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sayfasında Türkiye ile ilgili ‘Seyahat etmeyin’ uyarısında bulundu. Söz konusu çağrıda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC)’nin corona virüsü uyarıları hatırlatılarak Türkiye’de yaşanan vaka artışlarına değinildi.

Sözcü'nün aktardığına göre çağrıda, Şırnak ve Hakkari illeri vurgulanarak Suriye sınırına 10 kilometre mesafedeki bölgeler için uyarı da yapıldı. Söz konusu çağrıda şöyle denildi:

"Terörist gruplar Türkiye’de olası saldırılar planlamaya devam ediyor. Teröristler turistik yerleri, ulaşım merkezlerini, market ve alışveriş merkezlerini, yerel yönetim binalarını, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, spor ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü mekanları, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer ortak alanları hedef alabilir.

Güvenlik güçleri, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu binlerce kişiyi, siyasi amaçlı ve terör örgütleriyle ilişkisi olduğu iddialarıyla gözaltına aldı. ABD vatandaşları da Türkiye’den ayrılmalarını engelleyen seyahat yasaklarına maruz kaldı. Türkiye tarafından açıkça onaylanmamış gösterilere katılmanın yanı sıra hükümete yönelik eleştiriler (sosyal medya platformlarında yapılanlar da dahil olmak üzere) tutuklanmaya neden olabilir."

İSKENDERUN SALDIRISINI HATIRLATTI

ABD Büyükelçiliği geçen yıl, terör saldırısı ihbarı aldıklarını belirterek Türkiye'deki misyanlarının faaliyetlerini durdurmuştu. Hemen ardından 26 Ekim'de Hatay'ın İskenderun ilçesinde sınırdan sızan PKK'lı teröristler saldırı düzenlemişti. Saldırının ABD'nin açıklamasının hemen ardından gelmesi dikkat çekmişti.

PKK'lı teröristler, Hatay'a paramotorlarla sızmış