PKK/PYD: ABD bizi terk etmeyecek, söz aldık

YPG/PKK elebaşlarından 'Mazlum Abdi' kod adlı Ferhat Abdi Şahin, The Times'a verdiği röportajda ABD Başkanı Joe Biden'ın kendilerini terk etmeyeceği sözünü verdiğini belirtti.

PKK/PYD: ABD bizi terk etmeyecek, söz aldık
PKK/PYD: ABD bizi terk etmeyecek, söz aldık

İngiliz The Times gazetesi, ABD’nin, Suriye’de desteklediği terör örgütü YPG’yi, Afganistan’daki gibi terk etmeyeceğine söz verdiğini aktardı. 

Bünyesinde terör örgütü PKK/YPG/PYD’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ele başısı Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Şahin, Times’a verdiği demeçte, bizzat ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye’de kendilerini terk etmeyeceklerine yönelik söz verdiğini açıkladı.

The Times’a konuşan Şahin, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie’nin kişisel güvence vermek ve Biden’ın sözlerini aktarmak için kendisini ziyaret ettiğini ifade etti.

ABD’nin Suriye’nin doğusunda 900 askerlik bir birliğinin yanı sıra, bölgede İngilizlere ait özel kuvvetlerin varlığı da biliniyor. IŞİD’e karşı kurulan koalisyonun bir parçası olan askerler, halen bölgede bulunuyor.

ABD’de son dönemde, değişen başkanlara rağmen değişmeyen Orta Doğu politikası, bölgedeki siyasi dengeler açısından oldukça önemli. Şahin, gazeteye verdiği demeçte ABD’nin Afganistan’dan çekildiğini duydukları anın, kendilerinin geleceği için benzer durumlar yaratmasından tedirgin olduklarını vurguladı.

İlgili haber: Terör örgütü temsilcileri Beyaz Saray'da

'ROJAVA İÇİN SÖZ ALDIK'

Suriye Demokratik Güçleri’nin bir diğer ele başısı  İlham Ahmed de Barzanilerin yayın organı Rudaw'a yaptığı açıklamada "ABD’den Rojava’da kalma yönünde söz aldık" ifadelerini kullandı. 

Ahmed Batılı güçlere açılım çağrısı yaparak, "Uluslararası kamuoyu Türkiye ve Kürtler arası diyalog için devreye girmeli❜ diye konuştu.