Adana Adliyesi önünde Furkan şov 

Daha önce Gaziantep Emniyet Müdürü’nü istifaya sürükleyen eylemlere imza atan Furkancılar, bu kez Adana’da gözaltında alınan 3 cemaat üyesi için adliye önünde protesto gösterisi düzenledi. Furkan Vakfı lideri Alparslan Kuytul, serbest bırakılan Furkancıları Emniyet’te ifade vermedikleri için alnından öptü.

Adana Adliyesi önünde Furkan şov 
Adana Adliyesi önünde Furkan şov 

VERYANSIN TV

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın kurucu genel başkanı Alparslan Kuytul sosyal medyadan yayınlanan videosunda, Adana Emniyeti’ni “islam düşmanı” olmakla suçladı ve gözaltındaki ‘Furkan gönüllüleri’ne işkence uygulandığını iddia etti. Kuytul, “Adana Emniyeti’ne güvenmiyoruz” diyerek gözaltına alınan cemaat üyelerinin ‘ifade vermeyeceklerini’ söyledi.

Furkan Vakfı’ndan yapılan açıklamada da “Avukatların görüşmesiyle 3 Furkan gönüllüsü kardeşimizin kendileri ile alakalı olmayan bir olay sebebiyle gözaltına alındığını ve olayı üstlenmeleri için 90’lı yılları aratmayan işkencelere maruz kaldığını öğrendik” iddiasında bulunuldu.

Gözaltındakilerin serbest bırakılması için Adana Adliyesi önünde toplanan kalabalık grubun dağılmaması üzerine polis biber gazıyla müdahalede bulundu.

SERBEST BIRAKILANLARI ALNINDAN ÖPTÜ

Gözaltına alınan 3 Furkancı daha sonra serbest bırakıldı. Adliye önünde toplanan grup serbest bırakılanları tekbirlerle karşıladı.

Alparslan Kuytul ise ‘ifade vermeyi reddettikleri için’ müritlerini alnından öptü.

İşte o görüntüler:

GAZİANTEP’TEN SONRA HEDEF ADANA EMNİYETİ

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, pandemi kısıtlamalarını hiçe sayarak ‘itikaf’ yapacakları gerekçesiyle kentteki 3 camide toplanan Furkan Vakfı üyelerinin gözaltına alınması ve cami içindeki biber gazlı müdahalenin ardından yaşananlar üzerine geçen Mayıs ayında istifa etmişti.

Gaziantep'teki cami provokasyonundan bir gün sonra, 3 Mayıs 2021 gecesi, bu kez Adana'da Alparslan Kuytul ve yanındaki kalabalık grup sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edip dışarı çıkarak 22 camide toplanmaya çalışmıştı. Polis ekiplerinin Kuytul ve yanındakilere evlerine dönmeleri yönündeki uyarıları dikkate alınmayınca, 400 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakılmıştı.