Adnan Oktar’a ilk operasyonu yapan eski müdür: Zekeriya Öz’le sıkı fıkıydılar

Adnan Oktar'a ilk operasyonu yapan eski Organize Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, müşteki olarak katıldığı duruşmadan çıkarak açıklama yaptı. Saçan, 'Ergenekon soruşturmasında burada tam arkanızdaki mahkemede müdahil oldular. Benim kendimde bile olmayan gizli sicil dosyalarımı Zekeriya Öz'e verdiler. Bunlar dava dosyasında var' dedi.

Adnan Oktar’a ilk operasyonu yapan eski müdür: Zekeriya Öz’le sıkı fıkıydılar

Adnan Oktar Suç Örgütüne yönelik soruşturma sonucunda haklarında dava açılan ve suç örgütünün elebaşı Adnan Oktar‘ın da aralarında bulunduğu 167’si tutuklu olmak üzere 226 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan salonda görüldü.
Duruşmaya müşteki sıfatıyla katılan ve 1999 yılında Adnan Oktar ve grubuna yönelik düzenlenen operasyonun başında bulunan dönemin İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, basın mensuplarına açıklama yaptı. Saçan, duruşmada Adnan Oktar‘ın kendisine yapılan suçlamaları cevaplamaya çalıştığını söyledi.

‘ABUK SUBUK ŞEYLER SÖYLÜYOR’

Saçan, “Hep İngilizlerin devleti onu aldırmış. O alınınca dolar yükselmiş. Mübarek bir insanmış. İslam onların üzerinde yükseliyormuş falan abuk subuk şeyler söylüyor. Somut suçlamalarla ilgili ben niye öyle yapayım ki falan diyor. Bu şekilde devam ediyor. İngilizlerin devleti yapmış yani operasyonu. İngilizler demek Türkiye’de operasyon yapmaya başladılar.” diye konuştu.

Sanık avukatlarının talepleri doğrultusunda mahkeme başkanının iddianamenin okunmasına karar verdiğini dile getiren Saçan, “İddianameyi okudu. Sanıkların kimlik tespiti yapılmadı. O da itirazlar arasındaydı. Yetki ve görev itirazları vardı onları da reddetti. Doğrudan Adnan Oktar‘ın bir numaralı şüpheli olarak savunmasına geçti ve devam ediyor şu anda.” şeklinde konuştu.

‘GİZLİ DOSYALARIMI ZEKERİYA ÖZ’E VERDİLER’

FETÖ ile bağlantılı olup olmadıklarına ilişkin soruya da Saçan, “Ergenekon soruşturmasında burada tam arkanızdaki mahkemede müdahil oldular. Benim kendimde bile olmayan gizli sicil dosyalarımı Zekeriya Öz’e verdiler. Bunlar dava dosyasında var. Ve bunlardan firarda olan Emre Çalıkoğlu denilen şahıs buraya gelip aleyhimde tanıklık yaptı. Güya 1999’da biz bunları alınca ‘Sizi Ergenekon adına aldık.’ demişiz. Doğrudan müdahale ettiler. O zamanki savcı Zekeriya Öz ile son derece sıkı fıkıydılar. O konuda söyledikleri hiçbir şey doğru değil. Zaten zaman bunu gösterecek. Bu bahsettiğim konu Ergenekon yargılama dosyasında var. İstedikleri kadar inkar etsinler dosyalar, belgeler konuşur.” dedi.

Saçan, “Ben müştekiyim. Bir numaralı müşteki değilim onu da düzeltelim. Adım A ve D ile başladığı için fihrist nedeniyle öyle.” ifadesini kullandı.

Adnan Oktar suç örgütü davasının müştekilerinden Fırat Develioğlu,, duruşmadan çıkarak basına açıklama yaptı.

MÜŞTEKİ DEVELİOĞLU: KIZIMIN PEŞİNE MÜRİTLERİNİ TAKTI

Dava sürerken, müştekilerden Fırat Develioğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ayrılmasına rağmen örgütün sürekli peşinde olduğunu ileri sürdü. Develioğlu, “Benim çoluğum çocuğum da bunun mağduru tarafında yer alıyor. Örgüt lideriyle beraber çok vakit geçirdim. Onun gerçek yüzünü gördüm. Akli yargılarının normal insan yargısı gibi değil de sapık yargıları olarak çalıştığına birebir de şahit olunca, suç işlemeye yönelik de ciddi bir meyil gösteriyordu. Ben suç işlemek istemedim. Peşimizi bırakmadı. Ayrıldıktan 17-18 sene sonra bile zarar vermeye çalıştı. Kızımın peşine yakışıklı müritlerini taktı. Bir sürü kendi hileleriyle bir takım şeyler yaptı. Başarıya kavuşmadı ama başarıya kavuşanlardan bazıları burada mağdur olarak yer alıyor” dedi.

‘FETÖ İLE HER ZAMAN BAĞLANTISI OLDU’

1986 yılında üniversite okuduğu zamanlarda örgütle tanıştığını anlatan Develioğlu, “Dini duyguları çok bilmiyorduk. Dini duygularımız kullanılarak, yıllar içinde siyasi başarılar elde ettiğimizi düşünürken, örgüt lideri sapıtmaya başladı. Benim ilgimi çeken şey 1999’da artık bu derece bu hale getirmişken, bu adam 20 yıl daha devam etti. FETÖ tarafından korunmuş olması dolayısıyla. FETÖ ne zaman devletten çıktı, çıktığı gün de tahkikat başlamış. FETÖ ile her zaman bağlantısı oldu. Kendisi de inkar etmiyor. Biraz önce bu beyanda bulundu. ‘Fetullah Gülen beni sever, ben de onu severim.’ diye televizyonlarda söylediği sözü var” ifadelerini kullandı.

 

Adnan Oktar hakim karşısında