Ahmet Altan'ı değil, Balyoz'u anlattığı için afaroz edildi

Nihat Genç bugünkü yazısında "Dergilerin gestapo yazarları, Fetö'nün komiserleri bizi susturamayacak" dedi.

Ahmet Altan'ı değil, Balyoz'u anlattığı için afaroz edildi

Birikim Dergisi yazarı Barış Özkul, yazar Ayhan Geçgin'in 2019 yılında yayımladığı, Balyoz davasının anlatıldığı "Bir Dava" adlı romanını eleştirdi. Özkul, Geçgin'in romanı için "Ahmet Altan’ın üç yıldır yaşadıklarını anlatmak yerine, 7-8 yıl öncesinin 'hukuksuzluğu'nu anlatmayı seçmiş" ifadelerini kullandı. Ayhan Geçgin ise yayınevinden afaroz edildi. Nihat Genç bugünkü köşe yazısında bu olaya değinerek, Barış Özkul'a tepki gösterdi.

Nihat Genç yazısında şu ifadeleri kullandı:

Ayhan Geçgin 1970 doğumlu ODTÜ felsefe mezunu, Son Adım, Uzun Yürüyüş vb. gibi beğenilen romanları olan bir yazar. Ve Ayhan Geçgin hayatının hatasını yapıyor ve ülkemizin en çok ihtiyacı olan Balyoz konulu bir roman yazıyor, romanın adı: Bir Dava. Yeni yeni takdir edilen ve Orhan Kemal gibi ödüllere layık görülen Ayhan Geçgin, Bir Dava adlı romanını yazmaya görsün, akla hayale gelmeyecek hücumlara uğruyor, neye uğradığını şaşırıyor.

Birikim Dergisi'nden Barış Özkul, 5 Nisan 2019'da Ayhan Geçgin'in romanıyla aklınca dalga geçip aforoz eden bir yazı yazıyor. Özetle diyor ki Barış Özkul: Ortada Ahmet Altan gibi konu dururken neden gidip Balyoz komutanlarını anlatıyorsun. Balyoz konusu üstelik on sene önce olmuş bitmiş bir konu, Ahmet Altan ise gündemini koruyan sıcak bir konu.

Yani, Barış Özkul Balyoz konusunun yazılmasına çok kızmış, ve tepesi atmış ve aklınca romancıyı fırçalayıp akıl veriyor, ve ötesi, romancıyı kendi mahallesinden ifşa edip kovuyor! Özetle şunu diyor: Balyoz gibi konuları yazacaksan .iktirol git! Vay vay eşkiyaya bak, Barış Özkul adındaki gestapoya bakın, bize hangi tür roman yazacağımıza kendisi karar veriyor! Şu Birikim yazarı SS subayına bakın, Ahmet Altan dışında yazı roman yazmamıza yasak koyuyor! Ve sonuç, pırıl pırıl gelecek vaad eden tertemiz bir yazarı kovuluyor! Peki Barış Özkul nerede yazıyor, Birikim Dergisi'nde. Herhalde Ayhan Geçgin kandilde Pekeke gerilla(?) yazsaydı şu an yurt dışından ödüller toplamaya çoktan başlamıştı.

Sevgili genç yazar arkadaşlar, bizim kimseye husumetimiz kinimiz yok, işte size sol liberal çevrenin hazımsız tahammülsüz ve kendinden olmayanı aşağılayan hakikaten insanlık dışı vahşi yazarlarını teşhir ederek tanıtıyorum! Ahmet Altan niye yazmadın diye romancıyı kalkmış dövüyor, değil başarılı genç bir romancıya, insan bir hayvana dahi bu aşağılayıcı yasaklayıcı dille yaklaşamaz.

Kendilerini övmediğiniz zaman işte başınıza gelenler, edebiyat piyasasından edebiyat dergilerinden dışlanıyor uzaklaştırılıyor sansür ambargo ve yoksayılma başlıyor! Ama, sorarsan, özgürlük,insanlık, sanat, hoşgörü, tartışma, eleştiri kültürü, üzerine bize ve aleme ders vermekten de akıl vermekten de hiç geri kalmazlar. Oysa on uzun yıldır kendime soruyorum, konferanslarıma katılmış herkes iyi bilir, Türkiye'nin son yirmi yılındaki kumpaslar yüzlerce çarpıcı edebiyat sinema için çok renkli karakterler ortaya çıkartmıştır.

Öyle saçma sapan öyle ajan öyle yamuk öyle hain öyle vahşi öyle kullanışlı aptallar yazarlar tanıdık ki hepsi çok uzun boylu senaryolar ve romanları ve dizileri hak ediyor. Türkiye'ye oynanan oyunlar son yirmi yıl önümüze çok bereketli bir insan tarlası koydu, romancılar hikayeciler işte bu tarlanın hasılatıyla dünyayı dizi film platformlarını sinemalarını kitaplarını bu insanlık komedyasıyla tıka basa besler yıllarca doyurur. Bu son yirmi yıl aksine yazarlar romanlar sinema için büyük bir şanstır! Ama değil, bu dönemi kimse yazmasın çizmesin, filmini dizisini çekmesin istiyor, neden, çünkü suçlular hainler ajanlar kendileri baş karakter olarak romanın ve filmin göbeğinde bütün dünyaya teşhir edilecekler, bu yüzden!

İşte Ayhan Geçgin adında bir yazarımız Balyoz davası kahramanlarıyla bir romana girişmiş, görün işte başına neler gelmiş, aşağılanmış, itilmiş, kovulmuş, sorgulanmış, sigaya çekilmiş, tekme tokat dövülmüş. Ayhan Geçgin'e bu kadar ağır saldırının sebebi peki nedir? Ayhan Geçgin Bir Dava adlı domanında 'liberallerin AKP'yi desteklemesini de' anlatıyor!

Tekrar edelim Ayhan Geçgin'i niye kovmuşlar, çünkü Ayhan Geçgin romanında liberallerin AKP'yi Fetö'yü desteğini uzun uzun anlatıyor! Hazımsızlıkları bu. İstiyorlar ki kimse bu acımasız hainlik kullanışlı aptallık yüzlerine vurulmasın! Hayır, asla, dergilerin gestapo yazarları, Fetö'nün komiserleri bizi susturamayacak! Birikim dergisini Barış Özkulların vahşi SS suratlarını tanıyın çocuklar, tanıyın da büyüyün.

Yazının tamamı için ↓