Ahmet Kekeç’ten Kemalizm’e saldıran Selam Öğüt’e destek: Gevşek bir ideoloji

Selman Öğüt’ün Kemalizmi hedef alan sözlerine Akşam yazarı Ahmet Kekeç destek verdi. Öğüt’ün “Kemalizm’in yasal ve anayasal zemini yok” ifadelerini “Tartışmacı sağlam yerden girmişti ” sözleriyle destekleyen Kekeç, “Bir ‘düşünce pratiği’ olması hasebiyle de, görece gevşek bir ideolojiydi.” ifadelerini kullandı. Kekeç’in hedefinde İsmet İnönü de vardı.

Ahmet Kekeç’ten Kemalizm’e saldıran Selam Öğüt’e destek: Gevşek bir ideoloji

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Suriye başta olmak üzere dış güçlerle mücadelesi devam ederken hükümet medyasından bazı isimler Kemalizm’e saldırmaya başladı. 

Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Selman Öğüt’ün Kemalizmi hedef alan sözlerine Akşam Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç de destek verdi.

FETÖ'nün kumpas davalarına verdiği destekle tanınan yazarlardan Kekeç bugünkü yazısında “Tartışmacı sağlam yerden girmişti. Bir “düşünce pratiği” olması hasebiyle de, görece gevşek bir ideolojiydi” İfadelerini kullandı. 

İşte Kekeç’in yazısındaki satır başları şöyle: 

“Bir TV yayınında, tartışmacılardan biri “Kemalizm bir virüstür” deyince ortalık karıştı.

Doğal olarak itiraz ettiler.

Ama tartışmacı sağlam yerden girmişti: “Bugünkü Kemalizm’in yasal ve anayasal zemini yok.”

Bir “düşünce pratiği” olması hasebiyle de, görece gevşek bir ideolojiydi.

Zaten Kemalizm’i dondurma/dinselleştirme çabaları da (“Kadro hareketi” vb.) süreç içinde sonuçsuz kalmıştır.

Bunu “altı ok” denilen şeye bakarak da anlayabiliriz. (Ya da Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun “Zoraki Diplomat” adlı hatıralar kitabını okuyarak...)

Mesela “devletçilik” ilkesinin Kemalizm’e yamanması ve bir muhkem-i kaziyye olarak görülmesi, hem adına Kemalizm denen öğretiye aykırıdır, hem de topluma yeni hedefler göstermiş Mustafa Kemal’e haksızlıktır.”

İNÖNÜ’YÜ DE HEDEF ALDI 

Kekeç’in hedefinde 2’inci Cumhuraşkanı İsmet İnönü de vardı. Kekeç “Nitekim katı devletçi ve otarşi yanlısı İsmet Paşa’yı, sırf devletçi (ve merkezî ekonomiyi önde tutan) tutumu yüzünden görevden azletmiş, tercihini daha “liberal” olarak bilinen Celal Bayar’dan yana kullanmıştır” ifadelerini kullandı.