Akşener’den o plana itiraz… Masada ‘Kabine’ krizi

Altılı masadan sızan kulislere göre, Meral Akşener, masadaki liderlerin Cumhurbaşkanı yardımcısı olması ve bir kabine gibi çalışması teklifine itiraz edince geçiş süreci yol haritası ertelendi. Akşener, kurmaylarını liderlere gönderip itirazını aktardı.

featured

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Millet İttifakı’nın 30 Ocak’ta, “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”nin yanı sıra açıklanması beklenen, “Geçiş Süresinin Yol Haritası”nın, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in hem metne hem de metnin Davutoğlu ve Ali Babacan tarafından yorumlanış şeklinde itirazı nedeniyle 13 Şubat’a ötelendiğini yazdı.

Saymaz, şunları kaydetti:

“’Altılı Masa’nın 1 No’lu Kararnamesi’ denilen bu metinde altı liderin cumhurbaşkanı yardımcısı olması ve kendi aralarında bir cumhurbaşkanlığı kabinesi kurması öneriliyor. Bu kabinenin altında Bakanlar Kurulu yer alıyor. Ayrıca her partiye bir bakan ve oyu oranında ikinci ve üçüncü bakanlık veriliyor. Cumhurbaşkanı yetkileri, yardımcıları ve kabine arasında pay ediliyor.

İyi Partililer, bu yol haritasını, ‘Türkiye’yi cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden cumhurbaşkanı yardımcılığı hükümeti sistemine geçirmek’ diye eleştiriyor.

Akşener, geçen hafta İsmail Tatlıoğlu, Metin Ergun, Şenol Sunat, Bahadır Erdem ve Ümit Özlale’yi itirazlarını aktarmak üzere liderlere gönderdi.

İyi Partililer, bu görüşmelerde, hazırladıkları metni liderlere sundu. Metinde, altı cumhurbaşkanı yardımcısının bulunmasına, liderlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olması zorunluluğuna itiraz ediliyor. Dileyen kimi liderlerin milletvekili olabileceği belirtiliyor. Akşener, Karamollaoğlu ve Uysal, bu öneriyi destekliyor.

Metinde ayrıca, Bakanlar Kurulu üzerinde cumhurbaşkanı kabinesi kurma önerisinin anayasaya aykırılık oluşturacağı, halkın gözünde çok başlılık görüntüsü yaratacağı ifade ediliyor. Bunun yerine liderlerden oluşan Danışma Kurulu öneriliyor. Cumhurbaşkanının kritik konularda kurula danışması tavsiye ediliyor. Bakanlıkların paylaşımı için de seçim sonucuna bakmak gerektiği vurgulanıyor.

Millet İttifakı, ‘Geçiş Sürecinin Yol Haritası’nda uzlaşabilir mi? Uzlaşabilir. Ancak bunun için ya Akşener’in ya da Davutoğlu’nun geri adım atması gerekiyor.”

Akşener’den o plana itiraz… Masada ‘Kabine’ krizi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. zaten 6 lı masaya oy vermemmmmm kardeşim orada 2 tane parti var biri iyi diğeri chp geri kalanların oy oranı toplamo %3 bile etmez

  2. Fetullahı da ayetullah olarak getirip başınıza yüce önder olarak oturtursanız bu sistem tutar 6’lı masa benden siz söylemesi(!)

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!