Aliyev’den İran’a tepki: Birkaç ay içinde sınırımızda…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Azerbaycan'a yönelik kin ve tehdit dolu bir açıklama hiçbir zaman yapılmadı. İran, birkaç ay içinde sınırımızda iki askeri tatbikat yaptı." dedi.

featured

Başkent Bakü’deki ADA Üniversitesi’nde, “Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, güvenlik ve ekonomi” başlıklı uluslararası konferans düzenlendi.

Konferansa ABD, Belçika, Bulgaristan, İngiltere, Fransa, İsrail, İsviçre, İtalya, Gürcistan, Kanada, Mısır, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya ve Türkiye’nin önde gelen düşünce kuruluşlarının liderleri ve temsilcileri katıldı.

Orta Koridor’un güvenlik boyutunun ve bölgenin ekonomik fırsatlarının ele alındığı konferansta, özellikle Zengezur koridorunun önemi, doğu-batı koridorunun yaratacağı yeni ulaşım imkanları ve uluslararası yük taşımacılığının yaygınlaşması ve çeşitlenmesi tartışıldı.

İRAN’A TEPKİ

Konferansın açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin özellikle bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmaya önem verdiğini söyledi.

Aliyev, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile son iki ayda iki kez görüştüğünü, önceki günlerde Kırgızistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdiğini, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Bakü’yü ziyaret ettiğini, kendisinin de gelecek yıl Tacikistan’a gideceğini anlattı.

İran ile ilişkilere de değinen Aliyev, “İran’ın üç cumhurbaşkanıyla çalıştım; (Muhammed) Hatemi, (Mahmud) Ahmedinejad ve (Hasan) Ruhani. Bunca yıldır, bugüne benzer bir durum ortaya çıkmadı. Azerbaycan’a yönelik kin ve tehdit dolu bir açıklama hiçbir zaman yapılmadı. İran, birkaç ay içinde sınırımızda iki askeri tatbikat yaptı.” ifadelerini kullandı.

Aliyev, Azerbaycan karşıtı her türlü açıklama ve eyleme her zaman yanıt verdiklerini ve vereceklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bu nedenle İran sınırında onlardan korkmadığımızı göstermek için askeri tatbikatlar yapmak zorunda kaldık. Azerbaycan’ın laik yaşam tarzını ve İran’daki Azerbaycanlılar dahil, dünyadaki Azerbaycanlıları korumak için elimizden geleni yapacağız. Onlar bizim insanımızın bir parçası.”

 

Aliyev’den İran’a tepki: Birkaç ay içinde sınırımızda…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 1 gün önce

  Ilham bey İsraili sevindirecek konuşma yapma lütfen, yol verme onların emellerine.

  Cevapla
 2. 7 saat önce

  Sosyal.medaydaki trol atağı Güney Azerbeycan ayakları ile İran i karıştırmaya çalışmasından belki…

  Azerbaycan da da inanılmaz İsrail istihbaratı çalışır

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!