AP toplantısında Türk bayraklı logo kaldırılmıştı... Çavuşoğlu'ndan açıklama geldi

Bazı parlamenterlerin talebi üzerine Türk ve AB bayraklarından oluşan logo AP toplantı salonundan kaldırılmıştı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, logo krizinin nedeninin Avrupa'da yükselen ırkçılık ve nefretten kaynaklandığını söyledi.

AP toplantısında Türk bayraklı logo kaldırılmıştı... Çavuşoğlu'ndan açıklama geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun önceki gün Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşma sırasında bir AP milletvekili "Türk yıldızı AB bayrağının yıldızlarını gölgede bırakıyor" diyerek AB bayrağı ile Türk bayrağını yan yana gösteren logoyu görmek istemediğini söylemişti. Bunun üzerine Türk bayrağı ekranlardan kaldırılmıştı. Çavuşoğlu, bunun üzerine toplantıda "Türkiye ile iş birliğinden bahsediyorsunuz ama bu 2008'den beri kullandığımız bu logoyu görmeye bile katlanamıyorsunuz" karşılığını vermişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maltalı mevkidaşı Evarist Bartolo ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) toplantısında yaşanan logo tartışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Bu logo gölgesinde çok sayıda toplantı gerçekleştirdik. Üst düzeyde toplantılar yaptık. Bugüne kadar hiç itiraz gelmedi. Tersine memnuniyetini dile getiren çok sayıda üst düzey AB yöneticisi oldu. Şimdi ne oldu da buna itiraz ediyorlar? Bir nedeni var: Avrupa'da yükselen ırkçılık, hoşgörüsüzlük, nefret... Diğer parlamenterler büyükelçiliğimize giderek o Alman parlamenterin yanlış yaptığını söylemişler. Bu da iyi bir şey."