Cem Gürdeniz'den boğazda demirli İngiliz zırhlısı uyarısı

Önceki gün Sarayburnu'na demirleyen İngiliz HMS Defender savaş gemisi Karadeniz'e çıkmak için beklerken, Cem Gürdeniz, "önceden planlanmış kışkırtma" uyarısında bulundu.

Cem Gürdeniz'den boğazda demirli İngiliz zırhlısı uyarısı

İngiliz Kraliyet Donanması'na ait 152 metre uzunluğundaki HMS Defender savaş gemisi, önceki gün Sarayburnu Limanı'na demirledi.

D-36 borda numaralı HMS Defender dün akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı'nı geçerek Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı Kurtarma 2 ve Mehmetçik Kurtarma römorkörleri refakatinde Sarayburnu Limanı'na geldi.

Geminin demirlediği Sarayburnu Limanı'nda, Hollanda donanmasına ait F805 borda numaralı HNLMS Evertsen savaş gemisi de bulunuyor.

Boğazlardaki savaş gemisi hareketliliği üzerine emekli Amiral Cem Gürdeniz'den uyarı geldi.

"Planlanmış kışkırtma" uyarısı yapan Gürdeniz, "2020 Ekim ayında HMS Dragon'dan sonra İngiltere bu kez Tip 45 HMS Defender Hava Savunma Muhribini Karadeniz’e çıkarıyor. NATO zirvesi ve Putin-Biden görüşmesi öncesi önceden planlanmış kışkırtma dilerim Karadeniz’de huzursuzluk yaratmaz." ifadelerini kullandı.

Rusya ile Ukrayna arasında gerilimin zirve yaptığı ve savaş olasılığının gündeme geldiği günlerde ABD Karadeniz'e savaş gemisi çıkarmak için Türkiye'ye bildirimde bulunmuş ancak daha sonra kararından geri adım atmıştı. Ardından İngiliz zırhlılarının Karadeniz'e geçeceği duyurulmuştu. Aynı dönemde Türkiye'de Montrö tartışması gündeydi.