Çin: Koronavirüsü ABD askerleri getirdi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, koronavirüsü Vuhan kentine ABD askerlerinin getirdiğini belirterek, 'ABD, bize bir açıklama borçludur' dedi.

Çin: Koronavirüsü ABD askerleri getirdi

Başından beri koronavirüsün kaynağı olarak Çin’in Vuhan kenti gösteriliyordu. Virüs salgın şeklinde bu kentten yayılmaya başlamıştı. Ancak bu gerçek, virüsün Vuhan’da doğduğu iddiasını kanıtlayamadı.

Uzun süredir dünya ve Çin basınında virüsün Vuhan’da ortaya çıkması konusunda ABD’ye işaret eden haberler yer alıyordu. Bu iddialara dayanak olarak olarak da virüsün, Vuhan’da düzenlenen “Dünya Ordu Oyunları” ya da “Dünya Asker Oyunları Olimpiyatları” olarak bilinen etkinlikle eş zamanlı ortaya çıkması gösterildi.

‘KORONAVİRÜS ABD’LİLERE DAHA ÖNCE BULAŞTI’

Bu iddia artık Çin’in üst düzey yetkililerince de dillendirilmeye başlandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Twitter’daki hesabından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield’in görüntülerine yer verilen bir video paylaşarak, Redfield’in daha önce gripten ölen bazı ABD vatandaşlarında Kovid-19 saptandığı sözlerini aktardı.


Cao, CDC’nin bu açıklamayla yakalandığını ima ederek, ilk hastanın ABD’de ne zaman ortaya çıktığını, salgının kaç kişiye bulaştığını ve hangi hastanelerin kullanıldığını sordu.

Sözcü Cao, “(Kovid-19) salgını Vuhan’a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu” ifadesini kullandı.

ÇİN VE ABD ARASINDA ‘VİRÜSÜN KAYNAĞI’ TARTIŞMALARI

Çin’de önde gelen epidemiyologlardan Cong Nanşan, virüsün ilk Çin’de ortaya çıkmasının, kaynağın Çin’de bulunduğu anlamına gelmediğini savunmuş, bu konuda soruşturma yapılarak kaynağın araştırılması gerektiğini söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD yetkililerinin Kovid-19 hakkında “Çin virüsü” veya “Vuhan virüsü” söylemlerine tepki göstererek, kaynağın Çin olmayabileceğini savunmuştu.

Kovid-19, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde aralık 2019’da ortaya çıkmış, kısa sürede ülkede ve yurt dışına yayılmıştı.

Dünya genelinde birçok ülkede hızla artan Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayısı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un “pandemi” olarak nitelendirilebileceğini değerlendirdiklerini açıklamıştı.

Ulusal Sağlık Komisyonundan gün içinde yapılan yazılı açıklamada, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 172’ye çıktığı, saptanan Kovid-19 vakasının 80 bini aştığı kaydedilmişti.