Disney çakıldı!

Atatürk dizisini platformunda yayınlamama kararıyla Türkiye'de büyük tepki çeken Disney'in küresel abone kayıpları son üç ayda devam etti ve Disney Plus aboneleri son çeyrekte yüzde 7,4 azaldı. Platform 11 milyon abone birden kaybetti.

featured

Atatürk dizisini platformundan kaldırma kararıyla Türkiye’de büyük tepki çeken Disney, son çeyreğe ilişkin gelir raporunu bugün açıkladı.

Şirketin bilançosunda gelir kayıplarının devam ettiği görüldü. Şirketin geçen yıl 1 milyar doları aşan akış kayıpları 512 milyon dolara geriledi.

Çevrimiçi yayıncılık platformu Disney+ abone sayısı ise analistlerin tahmin ettiği 154,8 milyon rakamının altında kaldı. Şirket en son çeyrekte yüzde 7,4 düşüşle 146,1 milyon abone bildirdi. Böylece platformun ikinci çeyrekte 11 milyon üye kaybettiği görüldü.

Abone kayıplarının çoğu, şirketin Hindistan Premier Ligi kriket maçlarının haklarını kaybetmesinin ardından geldi. Şirketin buradaki kullanıcı sayısında yüzde 24’lük düşüş görüldü.

Azalan kullanıcılar ve düşen gelirle karşı karşıya kalan şirket, ekim ayında reklamsız servisinin fiyatını artıracağını ve rakibi Netflix’in yaptığı gibi şifre paylaşımını kısıtlayacağını duyurdu.

ABONE İPTAL KAMPANYASI

Geçtiğimiz günlerde Atatürk dizisini yayınlamama kararı alan Disney Plus’a karşı Türkiye pazarında boykot çağrıları başlamış, binlerce kişi üyeliğini iptal etmişti.

Geçen yıl sosyal medya üzerinden Atatürk ile ilgili bir dizinin yayınlanacağını ve başrolünde Aras Bulut İynemli’nin yer alacağını açıklayan Disney+ geçtiğimiz günlerde dizinin iki film olarak televizyonlarda ve Türkiye’deki sinemalarda yayınlanacağını duyurmuştu.

Disney çakıldı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!