Dünyanın her köşesinden ziyaret edilecek nefes kesen yerler

Büyüleyici görüntüleri ile dünyanın her köşesinden görülesi 8 yeri listeledik...

Dünyanın her köşesinden ziyaret edilecek nefes kesen yerler

LADYBOWER BENDİ- İNGİLTERE

Derbyshire'daki bu Y biçimli bent, sağanak yağışların ardından fazla suyu bir baraj yoluyla Derwent Irmağı'na doğru tahliye ederek su seviyelerini dengelemek için tasarlanmış ikiz tahliye deliğiyle ünlüdür. Teknik adı dolusavak olan bu tahliye delikleri, deniz yolculuklarında yanlarına yaklaşanlar için tehdit olabilir.

PHRAYA NAKHON MAĞARASI- TAYLAND

Köşk, Prachuap Khiri Khan şehrinde Khao Sam Roi Yot Ulusal Parkı'nın bir parçası. Gün içinde, güneş ışınlarıyla aydınlanan bu doğal güzellik mistik bir hava yaratıyor. Ulaşılması güç olan bu mağarada ziyaretçileri muhteşem manzaralar bekliyor.

PERİ BACALARI-ÜRGÜP 

Kapadokya bölgesinde "peri bacası" adı verilen tüf konilerinin de dahil olduğu pek çok etkileyici kaya oluşumu bulunmaktadır. Bu yapılar, rüzgar ve su erozyonuyla oluşmuştur. Bu "bacaların" çoğu yumuşak kayalar oyularak evlere, kiliselere ve depolara dönüştürülmüştür. 

GİZLİ KUMSAL- MEKSİKA 

Meksika'nın batısındaki Puerto Vallarta açıklarında bulunan Islas Marietas'ın büyüleyici sahili 1900'lerde Meksika hükümetinin askeri test sahası olarak kullandığı mağaranın tavanında dev bir delik açmasıyla oluştu. Resmi adı Playa De Amor, yani Aşk Plajı olan kumsala yalnızca sahili Pasifik Okyanusu'na bağlayan uzun bir su tünelinden ulaşılabiliyor.

JÖKULSARLON BUZUL GÖLÜ- İZLANDA

Jökulsárlón Gölü'nü saran siyah kumsal ve kristale benzer buz kütleleri muhteşem bir görüntü ortaya çıkarıyor. İzlanda'nın bilinen en derin gölü olan Jökulsárlón, ülkenin doğal harikalarından biri olarak kabul ediliyor. Işık saçan mavi buz kütleleri, çekilen buzullardan kalma ve siyah kumlar da tarih öncesi volkanik kayaların parçalanmasıyla oluşmuş. "Ölüme Bir Bakış", "Başka Gün Öl", "Lara Croft: Tomb Raider" ve "Batman Başlıyor"un da aralarında bulunduğu pek çok film bu buzul gölünde çekildi.

ATACAMA ÇÖLÜ- ŞİLİ

Şili'nin eşsiz çölü her 5-7 yılda bir yeterince yağmur alırsa, çiçeklerle doluyor. Bu dönemde tohumlar toprağın altında çimlenip 200'e yakın çiçek türünden oluşan bir battaniye oluşturuyor.

ZHANGYE DANXİA ARAZİ JEOLOJİ  PARKI-ÇİN

Dünyanın bu jeolojik harikası, Çin'in Gansu ilindeki Zhangye Danxia Arazisi Jeolojik Parkı'nda yer alıyor. 528 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu dağlar, volkanik kayalardan ve çeşitli minerallerden oluşuyor. Dağlardaki büyüleyici renkler, hava koşullarıyla erozyonun eseri. 2009'da UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi.

BENEKLİ GÖL-KANADA

"Benekli Göl", Kanada'nın İngiliz Kolombiyası'nda Similkameen ve Okanagan Vadileri arasında yer alıyor. Yaz aylarında suyun buharlaşmasıyla mineraller gölün üzerinde leopar deseni oluşturuyor. Gölün, Okanagan yerlileri için tarihi kadar manevi değeri olduğuna inanılıyor.