Emlak vergisinde '8 kat artış' şoku

Arsa metrekare birim değerleri normalde her yıl enflasyon oranında güncellenirken takdir komisyonların bu kez yüzde 800’lere varan artışa gittiği belirtildi. Emlak vergisinin belirlendiği rayiçteki astronomik oranlar nedeniyle 1.000 TL vergi ödeyen bazı mülk sahipleri, 7-8 bin liralık yükümlülükle karşı karşıya kaldı.

Emlak vergisinde '8 kat artış' şoku

Dört yılda bir belediyeler bünyesinde toplanan takdir komisyonları, sokak sokak arsa metrekare değerlerini belirliyor. Bu rayiç, emlak vergisinin belirlenmesinde dikkate alınıyor. Birim bazlı artışlar enflasyon oranında yapılırken bu yıl toplanan komisyonlar, fazladan değer artışı takdirinde bulunarak kimi bölgelerde yüzde 800’lere varan oranlar oluşturdu. Komisyonların çalışmasında, partilerin oy oranlarının kriter olarak gözetildiği iddia edildi.

EMLAK VERGİSİNDE 7-8 KAT ARTIŞ

Karar'dan Ali Yıldırım'ın haberine göre, metrekare fiyatları katlanınca emlak vergilerinde beş kata çıkan artışlara da kapı aralandı. 30 Haziran’da muhtarlıklara asılan rayiç değerlerine vatandaşların itiraz edip konuyu yargıya taşıyabileceği belirtildi. İş yeri sahiplerinden ev sahiplerine 84 milyonu ilgilendiren değişiklik tartışma konusu oldu. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman “Birçok belediyenin elinde yalnızca emlak vergisi kaldı. Kaynak sıkıntısı çekilmesi bu artışta bir etken” dedi.

Artan enflasyon ve geçim sıkıntısı her geçen gün vatandaşın cebini biraz daha daraltırken, şimdi de yeni vergi yükleri yola çıktı. Yıllık emlak vergisi karşısında belediyelerin belirlediği oranlarda yüzde 800’lere yakın artışlar görüldü. Belirlenen bu astronomik oranlarla yılda 1000 lira emlak vergisi ödeyen mülk sahibinin borcu 5 bin liralara ulaştı. Alınan bu karara vatandaşlar tepki gösterirken, maksimum yüzde 50 olan kanun çabuk unutuldu.