Erdoğan: 1 milyon Suriyelinin dönüşü için proje hazırlığındayız

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Güvenli bölgelere 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Briket evler, bu adımlardan biriydi. 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz" dedi.

featured
service

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memursen ve Mehmed Akif İnan Vafkı ile ‘Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız’ kampanyası kapsamında AFAD Koordinasyonunda 12 STK tarafından yapılan briket evlerin açılış ve teslimi törenine video mesajla katıldı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“İdlib’deki ve ülkemizin güvenli hale getirdiği diğer bölgelerdeki kardeşlerimi hassaten selamlıyor, her birini kucaklıyorum. Coğrafyamızda barış, huzur, güven özlemi içinde olan mazlum ve mağdur tüm kardeşlerimizin bayram gibi bayramlar geçirebilecekleri günlere bir an önce kavuşmalarını diliyorum. Bugün İdlib’de çok anlamlı bir tören vesilesiyle bir aradayız. Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerde yıllardır çadırlarda yaşayan kardeşlerimizin hayat şartlarını bir parça da olsa da için 250 ayrı noktada inşa ettiğimiz briket evlerin resmi açılışını yapıyoruz. İçişleri Bakanlığı AFAD koordinasyonunda yürütülen yardım kampanyası ve sivil toplum kuruluşlarımızın desteğiyle başlattığımız 77 bin briket evin 57 bin 306’sını tamamladık. Kalanların inşası ve hazırlıkları sürüyor. Bu evler camisiyle, okuluyla, sağlık merkeziyle, fırınıyla, sosyal tesisiyle, çocuk parkıyla, eksiksiz birer yaşam alanı olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. İnşası biten evlere şu ana kadar 50 bin aile yerleştirildi. İnşallah briket ev sayısını toplamda 100 bine çıkaracak dolayısıyla 100 bin ailenin şartları bir parça da olsa düzeltmiş olacağız. Briket evlerin burada oturacak Suriyeli kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu evlerin yapımında emeği geçen tüm kurumlarımıza sivil toplum kuruluşlarımıza hayır sahiplerine inşasında çalışan herkese teşekkür ediyorum.”

‘SADECE SURİYELİ DEĞİL, DÜNYANIN PEK ÇOK YERİNDE YARDIM VE DESTEK PROGRAMLARI YÜRÜTÜYORUZ’

“Kimse vatanını, evini, düzenini sebepsiz yere terk etmez. Kimse keyfi yere belirsiz bir geleceğe doğru yürümez. Böyle bir mecburiyetle karşı karşıya kalanlara sınır ve gönül kapılarımızı açmak onlara her türlü desteği vermek bizim insanlık borcumuzdur. Medeniyetimiz de, tarihimiz de bize böyle davranmamızı öğütlüyor. Biz bu vazifemizi yerine getirmenin huzuruyla dünyanın karşısına çıkıyoruz. Bu huzuru kalple batılıların sergiledikleri ırkçı, ayrımcı, bencil, riyakar tutumu yüzlerine vuruyoruz. Mazlumlara bakarken biz sadece insan gördük, görüyoruz. Hiç kimsenin teninin, saçının, gözünün rengine, inancına, konuştuğu dile bakmadık, bakmıyoruz. Yardım için ayak bastığımız coğrafyaları doğal zenginliklerine göre de tasnif etmedik, etmiyoruz. Sadece insan, sadece mazlum, sadece mağdur görmek bunun için harekete geçmemizi gerektiriyor. Bu anlayışla sadece Suriyeli değil, dünyanın pek çok yerinde yardım ve destek programları yürütüyoruz. Yıllardır Afrika’nın ve Balkanlar’ın pek çok yerinde zengin bir yelpazedeki faaliyetlerimizle dostlarımızın yanındayız. ”

‘DÜNYANIN EN ÇOK YARDIM YAPAN ÜLKESİ DURUMUNDAYIZ’

“Afganistan’dan Pakistan’a, Bangladeş’ten Filistin’e Yemen’den Ukrayna’ya kadar geniş bir coğrafyadaki insani yardım operasyonlarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Afganistan’a içinde 5 bin ton insani yardım malzemeleri olan 10 ayrı iyilik treni gönderdik. Ukrayna topraklarındaki savaş başladığından beri bu ülkeye 100 TIR insani yardım malzemesi sevk ettik. Ciddi sıkıntılar yaşayan Lübnan’a, sivil toplum kuruluşlarımızın desteğiyle 3 iyilik gemisi ulaştırdık. Suriye’nin çeşitli bölgelerinde toplamda yaklaşık 6 milyon insana ulaşan yardım çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Velhasıl tüm mazlumların ve mağdurların yanında yer almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Daha önce dünyanın milli gelirine göre en çok yardım yapan ülkesiyken şimdi artık tüm alanlarda dünyanın en çok yardım yapan ülkesi durumundayız. ”

PROJE AÇIKLAMASI

“Paylaşmanın, infakın, özellikle bereketine inanan bir millet olarak yaptığımız bu yardımların karşılığını Rabbimizin çok daha fazla bize ihsan ettiğine inanıyoruz. Değerli kardeşlerim, tabii sadece mazlumların canlarını ve onurlarını kurtarmalarını sağlamak için kapılarımızı açmakla kalmadık. Onların yeniden evlerine dönmeleri içinde her türlü gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Türkiye’nin Suriye’de derinleşen insani trajedi karşısında sınır ötesi harekatlarını başlattığı 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Göçü sınır ötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşleri teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Özellikle briket evler bu adımlardan biriydi. Şimdi de ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz. Bu projeyi ülkemizdeki ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hayata geçireceğiz.”

‘GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞLER İÇİN GEREKEN ZEMİNİ HAZIRLIYORUZ’

“Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad ve başta olmak üzere 13 ayrı bölgedeki yerel meclislerle birlikte yürüteceğimiz bu proje bir hayli geniş kapsamlıdır. Konuttan okul ve hastaneye kadar günlük hayatın tüm ihtiyaçları ile tarımdan sanayiye kadar kendi kendine yeterli tüm ekonomik bu projenin içinde yer alacaktır. İnşallah Suriye’nin diğer kısımları da zaman içinde güvenli hale geldiğinde oralarda da benzer çalışmaları yürüterek gönüllü geri dönüşler için gereken zemini hazırlamanın gayreti içinde olacağız. Bu duygularla bir kez daha yapımı tamamlanan ve teslim edilen briket evlerin Suriyeli kardeşlerimize hayırlı olmasını, bu evlerin inşasında katkısı olan tüm sivil toplum örgütlerine, herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Suriye’nin en kısa sürede güven, huzur, istikrar iklimine kavuşmasını ve herkesin evine, toprağına, işine kavuşmasını temenni ediyorum. Bayramınızı tekrar tebrik ediyorum.”  (DHA)

 

Erdoğan: 1 milyon Suriyelinin dönüşü için proje hazırlığındayız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Projesiz, milletin olmayan parasını harcamadan, ihale olmadan gidemiyorlar mı bu vatan kaçkını tabansızlar? Her olaydan bir ihale bir kamu özel işbirliği çıkarıyorsun. Afganlar, Pakiler Afrikalılar nolcak hepsine proje ihale mi yapacan kime verecen proje ihalesini para nerde? Paramız yoookkkk!! İhaleden projeden başka bir şey düşünmez misin be adam?

 2. 2 hafta önce

  Zafer Partisi dışında gönderme konusunda hiçbirisi samimi değil. Önceki beyanları, parti programları ortada. Bir iki göstermelik aksiyon yapacaklar anca. Yemiyoruz.

 3. 2 hafta önce

  Güler misin?Ağlar mısın? Anti göçmen politikaların halkta karşılığı olduğunu görünce hemen oy devşirmek için kopyala yapıştır yapıyor.Suriyelileri getirirkende oy topladı göndermek içinde oy alacak..Bu parti bu zihniyet bu ülkenin başına büyük bela..

 4. 2 hafta önce

  Daha iki ay once gevreye gevreye diyordun, bir bilmem kac milyar dolar harcadik, bir o kadar daha harcariz evelallah diye. Kaldiki mesele artik para meselesi olmaktan da cikti. Lafi uzatmayayim, artik senin lafina da sozune de itimat olmaz. Onlar gitsin sen de onlarla git bir zahmet. Hep beraber cektirip gidin, biraz da sen ensar ol.

 5. 2 hafta önce

  Hepsi tek tek Zafer partisinin peşine düştüler. Korku dağları bekliyor.

 6. 2 hafta önce

  Fikir ve proje vizyonsuzluğu yazık

 7. 2 hafta önce

  Ümit Özdağ’ın cesur çıkışının yarattığı dalga ile; Türkiye’nin demografisini değiştirme hesaplarının, “devlet iflâs ettiği için artık makarna sağlamakta bile zorlandığı kendi tabanında da” homurdanmalara sebep olduğunu görünce, çark edip hiç değilse düştüğü yerden bir avuç toprakla kalkma hokkabazlığı yapıyor aklınca.
  Baktı ki Türk milleti aç gezerken, “ümmet gördüklerini” Türk milletinin parasıyla Türkiye’de beslemeye kalkmak tepki çekiyor, o zaman gözlerden ırak kendi memleketlerinde besleyip biraz da beton rantı düşlüyor.
  Fakat bundan sonra ne yapsanız nâfile; Yağmayı, altın yumurtlayan tavuğu yok etmeye kadar vardırmayacaktınız. Deniz bitti! Artık Cumhuriyeti ve Cumhuriyetçileri yağmalattığınız “ümmetinizin” besin zincirinin en altında sadece sizler varsınız…

 8. 2 hafta önce

  Kaçışın ecele faydası yok. Gideceksin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!