Erşat Salihi: ‘Kerkük Özel Gücü’ kurulmalı

featured
service

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Irak merkezi hükümetine bağlı Kerkük Özel Gücü’nün kurulmasını istedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki anlaşmaya değindi.

Bu anlaşmanın “eksik” olduğunu vurgulayan Türkmen Vekil Salihi, Irak Anayasası’na göre Peşmerge’nin sadece IKBY’nin sınırlarını korumakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

Salihi, Peşmerge’nin siyasi partilerin etkisi altında hareket ettiğini kaydederek, Kerkük’ün terör örgütü IŞİD’den korunması için Irak merkezi hükümetine bağlı Kerkük Özel Gücü’nün kurulmasını istedi.

AA’ya konuşan Türkmen Milletvekili, kurulacak bu özel gücün bünyesinde Türkmenler dışında Arap ve Kürtlerin de yer alabileceğini söyledi. 

‘UZLAŞI HÜKÜMETİ KURULMALI’

Salihi ayrıca Irak’ta siyasi çoğunluğa sahip bir iktidarın başarılı olamayacağını ifade etti.

“Irak’ta Türkmenlerin de yer aldığı bir uzlaşı hükümeti kurulmalı.” diyen Salihi, ülkenin siyasi ve ekonomik sorunlardan kurtulması için yeni vizyon ve uzun vadeli stratejiye sahip kapsayıcı bir hükümetin kurulmasının önem arz ettiğini vurguladı.

Türkmen Milletvekili Salihi, aksi takdirde yeni hükümetin önceki başarısız hükümetlerden hiçbir farkının olmayacağını savunarak, son seçimler neticesinde parlamentoda ağırlık kazanan bağımsız milletvekillerine de hükümette yer verilmesini istedi.

‘TÜRKMENLERİN OLMADIĞI BİR HÜKÜMET EKSİK KALIR’

Yeni hükümette hiçbir tarafın dışlanmamasının gerekliliğini vurgulayan Salihi, “Türkmenlerin olmadığı bir hükümet eksik kalır. Türkmenlere yeni hükümette bir bakanlık ya da cumhurbaşkanı yardımcılığı görevi verilmeli.” görüşünü dile getirdi.

Salihi, ayrıca Türkmenlerin son secimi iyi değerlendiremediklerini savunarak, “Seçime daha ciddi ve planlı katılıp parlamentoya daha çok milletvekili sayısıyla girme şansını yakalama imkanı olabilirdi.” dedi.

Erşat Salihi: ‘Kerkük Özel Gücü’ kurulmalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!