Halk Tv, Tunceli'yi çoktan 'Dersim' yaptı!

CHP'de "Dersim katliamı" tartışması sürerken, CHP'ye yakınlığıyla bilinen Halk Tv, internet sitesinde Tunceli'den ısrarla "Dersim" diye bahsetti.

Halk Tv, Tunceli'yi çoktan 'Dersim' yaptı!

Feodal sistemin devamı için Cumhuriyet'e karşı başlayan "Dersim İsyanı", genç Cumhuriyetin kararlı tutumuyla bastırılmıştı. Atatürk dönemi CHP yönetiminin gerici isyana karşı haklı harekatı yıllardır "katliamcılık"la suçlanmış, Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığıyla birlikte CHP içinde de taraftar bulmuştu.

Kendi tarihini "katliamcılık"la suçlayan son CHP'li Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal olmuştu. Sarıbal sosyal medya hesabından “Unutmadık, asla unutmayacağız! Dersim katliamında yitirdiğimiz canları saygıyla anıyorum" diye yazınca büyük tepki çekti.

Ancak CHP yönetiminden Sarıbal'a destek geldi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel "Biz Dersimli bir ailenin çocuğunu genel başkan yaparak Dersim ile helalleştik" diyerek Sarıbal'a destek verdi ve AKP cephesinden gelen "Bugüne kadar Dersim özrü dilemediniz" tepkilerine yanıt vermiş oldu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da gazetecilerin Sarıbal'ın, Dersim olaylarına ilişkin sosyal medya paylaşımına yönelik soruya karşılık "Attığı tweetin istismar edilmesinin üzüntüsünü yaşamaktadır" yanıtını verdi.

'TUNCELİ DERSİM OLSUN'

Öte yandan Sarıbal'a bir destek de Ahmet Davutoğlu'nun gazetesi Karar'ın yazarı Cumhuriyet Devrimi karşıtı fikirleriyle bilinen Hakan Albayrak'tan gelmişti. Tunceli'nin adının "Dersim" olarak değiştirilmesini öneren Albayrak, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın adının değiştirilmesi çağrısı yapmıştı.

KARİKATÜRLÜ 'ALEVİ KATLİAMI' SUÇLAMASI

Sabah yazarı Melih Altınok da bugünkü yazısında CHP'li Sarıbal'a örtülü destek verdi. 1938 tarihli bir karikatür paylaşarak, Dersim Hareketı'nda Alevi katliamı yapıldığı imasında bulundu.

AHMET HAKAN: TARİHİYLE HESAPLAŞSIN

Geçmişte sık sık "Dersim'le yüzleşme" çağrıları yapan Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da "Ben CHP’nin kendi yakın tarihiyle hesaplaşması gerektiğini savunmuş biriyim" dedi. Hakan devamında şu ifadeleri kulanmıştı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı döneminde “Dersim için özür diliyorum” dediğinde...

Dönemin CHP’si yutkunmakla yetinmişti.

Ben de CHP’nin bu tavrını şiddetle eleştirmiştim.

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal’ın bireysel olarak Dersim’le yüzleşmesinde bir sorun yok.

Asıl sorun CHP’nin kurumsal olarak Dersim’le yüzleşmeye bir türlü yanaşmamasında."

HALK TV 'DERSİM' YAPTI

Tartışma sürerken CHP'nin yayın organı Halk Tv'den "Dersim" çıkışı geldi.

Halk Tv internet sitesi "Nüfusa oranla en fazla ve en az aşılama yapılan iller belli oldu" başlıklı haberinde Tuncel'den "Dersim" diye bahsetti.

Haber şöyle sunuldu:

"AA'nın aktardığına göre, nüfusuna oranla en fazla kişinin aşılandığı şehir yüzde 29,32 ile Edirne oldu. Bu ili yüzde 28,72 ile Çanakkale, yüzde 27,89'la Balıkesir, yüzde 27,63'le Sinop ve yüzde 26,97'yle Muğla izledi.

Bu şehirlerin ardından en az bir doz aşı yapılanların oranının yüzde 25'ten fazla olduğu iller sırasıyla Dersim, Kırklareli, Giresun, Kastamonu ve Amasya olarak kayıtlara geçti.

Bu oran Dersim’de yüzde 26,78, Kırklareli'nde yüzde 26,73, Giresun'da yüzde 26,59, Kastamonu'da yüzde 25,18 ve Amasya'da yüzde 25,16 oldu. Verilere göre, ancak 10 ilin nüfusunun yüzde 25'ten fazlası aşılanmış oldu."