HDP'den 'tezkereye hayır' yorumu: Umut vermiştir

Tezkereye 'hayır' oyu veren muhalefeti tebrik eden HDP Sözcüsü Günay, 'Önümüzdeki dönem ezber bozan, klasik reflekslerden kaçınan ve iktidarın tuzaklarına düşmeyen bir muhalefet bloğunun kurulması konusunda HDP olarak sorumluluk almaya hazırız' dedi.

HDP'den 'tezkereye hayır' yorumu: Umut vermiştir

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Meclis'te kabul edilen Irak-Suriye tezkeresine ilişkin konuştu. Günay, 'Tezkereye hayır denmesi kıymetliydi, savaşla muhalefetin teslim alınmasına itiraz edildi' dedi.

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG kontrolündeki terör kantonu Kobani'ye ve sözde kantonların birleşmesiyle oluşan “Rojava”ya selam gönderen Günay, “İki gün sonra 1 Kasım Dünya Kobani ile Dayanışma Günü ve 2 Kasım Dünya Rojava ile Dayanışma Günü'nü karşılayacağız. Kobani başta olmak üzere Kuzey Doğu Suriye halklarının IŞİD barbarlığına karşı kazandığı zaferi bir kez daha selamlıyoruz” dedi.

Günay, CHP'nin ve diğer muhalefet milletvekillerinin “hayır” oyu vermesini şöyle yorumladı:

“Türkiye İşçi Partili ile Saadet Partili vekillerinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi grubunun kendi öncelikleri ve hassasiyetleri çerçevesinde bu tezkereye hayır oyu kullanmalarını önemli, Türkiye’nin demokratik geleceği açısından çok kıymetli buluyoruz. İtiraz edilen, karşı çıkılan sadece AKP’nin savaş politikaları değil, savaşla muhalefeti teslim alma anlayışıdır.

EZBER BOZAN 'MUHALEFET BLOĞU' ÇAĞRISI

TBMM’de muhalefetin tutumu, tüm farklılıklarıyla birlikte, sonuçtan bağımsız olarak AKP-MHP savaş koalisyonuna karşı önemli bir cevap olmuştur, topluma umut vermiştir. Önümüzdeki dönem ezber bozan, klasik reflekslerden kaçınan ve iktidarın tuzaklarına düşmeyen bir muhalefet bloğunun kurulması konusunda HDP olarak sorumluluk almaya hazırız. “Muhalefet bloğunu” derken tek çatı altında toplanan bir siyasi oluşumdan değil, farklı muhalif kesimlerin bu ucube rejime karşı asgari müştereklerde hareket etmesini kast ediyoruz. Bu aynı zamanda yüzüncü yılında Cumhuriyeti demokratikleştirme sorumluluğunu da hepimizin omuzlarına yüklemektedir.”

ÖCALAN'DAN 'SAYIN' DİYE BAHSETTİ

Günay, konuşmasında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan için "sayın" ifadesini kullandı ve Öcalan'a uygulandığını iddia ettiği tecridi eleştirdi.  Gümnay, "Türkiye’deki adaletsizliğini en somut şeklini İmralı’da 23 yıldır tecrit koşullarında tutulan Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik uygulamalarda net bir şekilde görüyoruz. İmralı’da sürekli olarak sudan gerekçelerle avukat ve aile görüş yasağı veriliyor" iddiasında bulundu.