Hizbullah’ın imamı aday gösterildi

HÜDA PAR, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na eski Hizbullah Şanlıurfa/Hilvan sorumlusu olarak bilinen Cemal Çınar'ı aday gösterdi. Çınar’ın, Hilvan’da görevli imamken Hizbullahçı olmayan imamları bıçakla korkutup kaçırdığı, bölgede terör örgütü propagandası yaptığı iddia ediliyordu.

featured

Cumhuriyet’in haberine göre, HÜDA PAR, belediye başkanlıklarına Hizbullahçı adayları göstermeye devam ediyor. Bu kapsamda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na eski Hizbullah Şanlıurfa/Hilvan sorumlusu olarak bilinen Cemal Çınar’ı aday gösterdi.

1984-2000 yılları arasında imam olarak görev yapan Çınar, Hilvan’ın Alakonak köyünde imam olarak Hizbullah propagandası yapmakla gündeme gelmişti. Çınar, Mart 1998’de Hizbullah’a yönelik operasyonda “Propaganda ve ajitasyon faaliyeti ile örgüte taban oluşturmak” gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

2013’TE BERAAT ETMİŞTİ

Dönemin Emniyet Genel Müdürü Salih Tuzcu, Çınar’a ve bölgedeki örgütlenmeye ilişkin aynı tarihte gazetelere verdiği demeçte, “Camilerde ders vererek, örgüte taban oluşturmaya çalışıyordu. Hoşlarına gitmeyen, kendilerinden olmayan cami imamlarını döverek, bıçakla korkutarak ilçe dışına atmışlar ve camilerde ders vermeye başlamışlar. Bu örgüt, devleti bölmek ve parçalamak, dini siyasete alet ederek propaganda yapmaktadır” demişti.

Hizbullah ana davasında da yargılanan Çınar, 2013’te Hizbullah’ın askeri kanat sorumlusu Hacı İnan, örgütün propaganda dergisi “İnzar”ın yazarlarından Mehmet Göktaş ile “Hizbullah terör örgütü üyesi olmak” suçunu işledikleri sabit olmadığı için beraat etmişti.

GAFFAR OKKAN CİNAYETİNDEN YARGILANAN İSİM DE ADAY OLMUŞTU

5 polisle birlikte şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı kanlı pusuda katleden Hizbullah örgütünün cezaevindeki üyelerinin tahliye edilmesine tepkiler dinmemişken, Hüda Par, yerel seçimler öncesi yaptığı aday tercihiyle tartışma konusu olmuştu. Hüda Par, Gaffar Okkan cinayeti davasında Hizbullah üyeliği ile yargılanan Ali Bilmez’i Diyarbakır Bismil’de belediye başkan adayı olarak açıklamıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Gaffar Okkan cinayetinden yargılanmıştı… Belediye başkan adayı oldu

Hizbullah’ın imamı aday gösterildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!