Holding patronuna Boğaz kanunu geçmiyor

MNG Holding’in patronu Mehmet Nazif Günal’ın İstanbul Boğazı'ndaki ruhsatsız kaçak inşaatının sürdüğü belirtildi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün müdahale etmemesi dikkat çekiyor.

featured

MNG Holding’in patronu Mehmet Nazif Günal’ın Sarıyer’deki kaçak inşaatının tüm hızıyla sürdüğü iddia edildi. Sözcü’den İbrahim Şahin’in haberine göre Tarabya’da Boğaz ön görünümde yer alan iki katlı köşkü yıkarak yerine beş katlı yeni bir yapı kondurmak isteyen Günal, mimar Görkem Volkan’a bir proje hazırlattı. Boğaz’da yeni yapılara izin verilmiyor, mevcut yapılarda tadilat ve basit onarım yapmak için ise İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden izin alınıyor. Günal, ruhsat almadan 663 metrekarelik arazide yeni bir bina yapıyor. 12 Ağustos’ta Boğaziçi İmar inşaatı mühürledi. Ancak çalışmalar durmadı, bina iki kat daha yükseldi. Boğaziçi İmar, bunun üzerine sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nda yasa dışı yapılaşmaya karşı atılacak adımlar çok açık bir şekilde yazılıyor. Kanuna göre, Boğaziçi alanının tarihi, doğal ve mimari özelliklerinin korunmasından birinci derecede sorumlu olan kişi Boğaziçi İmar Müdürü Elçin Karaoğlu. Kanunda, tebligatın yapılmasının ardından 15 gün içinde yapı, mal sahibi tarafından yıkılmaz ise yıkım işleminin Boğaziçi İmar tarafından yerine getirileceği yazıyor.

Holding patronuna Boğaz kanunu geçmiyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!