Hüda Par lideri Yapıcıoğlu: Eyalet, özerklik ve federasyon serbestçe tartışılabilmelidir

Hizbullah'ın siyasi kanadı Hüda Par'ın lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, Meclis'te yaptığı konuşmada “Eyalet sistemi, özerklik ve federasyon gibi yönetim modelleri serbestçe tartışılmalıdır.” dedi.

featured

TBMM Genel Kurulu, bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler için TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı.

AKP listelerinden İstanbul Milletvekili seçilen Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde bir konuşma yaptı.

Zekeriya Yapıcıoğlu, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada Hüda Par’ın programında yer alan bir bölümü okudu.

Yapıcıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Diyoruz ki, aynen okuyorum bakın: Olumlu ve olumsuz tüm yönleri ile eyalet sistemi, özerklik, federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilmelidir.”

HÜDA PAR PROGRAMINDA NE YAZIYOR?

Hüda Par programının “Yerinden yönetim ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi” başlıklı Ç bendinde şu ifadeler yer alıyor:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana, tek tipçi zihniyetin dayatmalarıyla, ülke için bir zenginlik olan çok dilli ve çok kültürlü yapı, etnik ve kültürel çatışmanın gerekçesine dönüşmüştür. Bu anlayışın bir ürünü olarak ortaya çıkan katı merkeziyetçi yönetim anlayışında ısrarcı olunması da ülkede ciddi problemlere yol açmıştır.

Merkeziyetçi yönetim, hantal bir yapıya sahip olduğundan ve de her bölgenin sorunları ve anlayışları farklılık arz ettiğinden bu sorunların bir tek merkezden insanları memnun edecek bir şekilde çözümü zordur.

Katı merkeziyetçi yönetim anlayışının bu mahzurlarının ortadan kaldırılması için yerel yönetimlerin ve bilhassa işlevsel açıdan büyük önem taşıyan belediyelerin daha geniş yetkilerle donatılmış bir yapıya kavuşturulması sağlanmalıdır.

‘ESNEK DAVRANILMALIDIR…’

Yerel Yönetimlere, kaynak oluşturma ve gelir elde etme bakımından daha esnek davranılmalıdır.

Yerel Yönetimleri ilgilendiren planlama ve karar süreçlerine katılımın sağlanması amacıyla merkezi idarenin almış olduğu kararların oluşumunda görüşlerinin alınması ve yapılacak düzenlemelere karşı yerel yönetimlere yargı yoluna başvurma hakkı tanınmalıdır.

‘VESAYET..’

Merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerindeki vesayeti kaldırılmalı, bunun yerine karşılıklı işbirliği sağlanarak, yerel yönetimlerin iç denetim mekanizmaları etkin hale getirilmelidir.

‘BELEDİYELERİN ÖZERKLİĞİNE…’

Yine merkezi idarenin belediyeler üzerindeki denetimi; belediyelerin özerkliğine zarar vermeyecek düzeyde, orantılı, sadece anayasa ve yasalara uygunluk denetiminden ibaret olmalı, yerindelik denetimi olmamalıdır.

BELEDİYELERE KAYYIM ATAMALARINA KARŞI

Merkezi yönetim hiçbir şekilde geçici dahi olsa seçilmiş bir yöneticinin görevine son verememeli ve onu görevden uzaklaştıramamalıdır. Yine yerel meclisler (belediye meclisi, il genel meclisi) tarafından alınan kararların merkezi yönetimin onamasına tabi olması uygulaması sonlandırılmalıdır.

‘ÖZERK YAPI…’

İdari yetkilerin bir kısmının yerel yönetimlere devri ile beraber bölge halkının yönetime katılımı arttırılmalı, kendi bölgeleriyle ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olmaları sağlanmalıdır. Bu şekilde hizmet verimliliği artacak, israfın önüne geçilecek ve oluşacak özerk yapı ile merkezi yönetimin vesayeti kırılacaktır.

‘YEREL DEVLET ORGANİZASYON YAPISININ ISLAHI…’

Mevcut merkezi ve yerel devlet organizasyon yapısının ıslahı ile beraber, mevcut yapının tabu olarak kabulünden vazgeçilerek olumlu ve olumsuz tüm yönleri ile eyalet sistemi, özerklik, federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilmelidir. Toplumun huzur, refah ve güveni için gerekli olduğunun toplumun çoğunluğu tarafından kabulü halinde bu modeller uygulanabilmelidir.”

 

Hüda Par lideri Yapıcıoğlu: Eyalet, özerklik ve federasyon serbestçe tartışılabilmelidir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 Yorum

 1. Bu başarı, yani bölücülerin bu derece küstahlaşması her şeyden önce Kılıçdaroğlu’nun başarısıdır.
  Döndü, döndü ne dedi zat?
  Hdp saygın bir partidir, dedi.
  Kılıçdaroğlu’nun Hdp ile işbirliği tutkusu Erdoğan’ı hüdapar’ a mecbur etti.

  Sadece Kılıçdaroğlu’nun meclise soktuğu heriflere bakın, yeter.
  Şimdi işini bitirdi, çekildi köşesine.
  Yaptıkları unutmayacağım.

 2. Bunların bulunduğu ittifak kaç oy almıştı?

 3. 26 Aralık 2023, 10:41

  Türkiye’ yi Yugoslavya’yı parçalandıkları gibi parçalamak isteyen ABD ve NATO temsilcisi, bu vatan hainliği değilse, başka nedir?

 4. ülke akpkk ve okpkk arasında sıkıştı Türkiye var olmaya devam edeceğine göre bunlar tarihin çöplüğüne gönderilecek gene.

 5. 26 Aralık 2023, 09:07

  Cumhuriyet Savcılarımızı T.C. Anayasası’nın 4. maddesine muhalefetten bu şahıs hakkında gereğinin yapılmasına davet ediyoruz.

 6. sen çook beklersin kimse vatanı böldürtmez. Amerikanız da gelse emelinize ulaşamayacaksınız.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!