İliç’teki ölüm madeni, önlem almak yerine kafayı Veryansın Tv’ye takmış!

İliç'teki maden şirketi Anagold'un, 9 işçimizin toprak altında kaldığı felaketten 1 ay önce, "Erzincan İliç'in ayak sesleri Giresun'dan geldi" başlıklı yayını nedeniyle Veryansın Tv programcıları hakkında suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Şirketin dilekçesinde, programda madene yönelik uyarılar için “Mesnetsiz, gerçekdışı ve iftira” dediği görüldü. Veryansın Tv'nin yaptığı uyarıların haklılığı, şirketin ise yalancılığı çok değil sadece bir ay sonra yaşanan felaketle ortaya çıktı.

featured

MERVE DUMAN / VERYANSIN TV

Veryansın Tv’nin neredeyse iki senedir “Türkiye’nin Çernobil’i” diyerek uyardığı, Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı altın madeninde, 13 Şubat 2024 tarihinde toprak kayması meydana geldi ve 9 işçi göçük altında kaldı.

İliç’te yaşanan maden faciasının üzerinden günler geçmesine rağmen göçük altında kalan 9 işçiden hala haber alınamadı. Yaşanan felaket, yabancı ortaklı altın madeninin yol açacağı felakete karşı verilen mücadeleyi ve Veryansın Tv’nin haykırışlarını akıllara getirdi.

thumbnail
İlişkili Haber

Veryansın Tv aylarca haykırdı, iktidar ölü taklidi yaptı! Maden faciası nasıl adım adım geldi

ANAGOLD’DAN FACİAYI AYLAR ÖNCE GÖREN İSİMLERE SUÇ DUYURUSU

Türkiye, İliç’te yaşanan faciayı konuşurken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Anagold, ölüm madeninde yaşanan felaketi aylar önce gören Veryansın Tv’den Serkan Öz, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Avukat İsmail Hakkı Atal ve yıllardır köyü için mücadele eden Sedat Cezayirlioğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Anagold, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu dilekçede, Veryansın Tv’nin 21 Aralık 2023’te yayınladığı programda İliç için yapılan “Büyük facianın ayak sesleri” uyarılarının “mesnetsiz, gerçekdışı ve suç içeren iddialar” olduğunu öne sürdü.

Anagold’un, İliç’in sesini duyurmak ve vatan toprağına sahip çıkmak için sesini yükselten isimleri susturmak amacıyla başsavcılığa sunduğu dilekçenin 15 Ocak 2024’te yani maden faciasından bir ay önce olması dikkat çekti. 

Felaketten sadece bir ay önce başsavcılığa sunulan dilekçede “maden sahasının büyük bir yatırım yapılarak inşa edildiği, gerekli zemin incelemelerinin yapıldığı ve maden tesisi inşa edilirken tüm güvenlik önlemlerinin alındığı, devlet denetimine tabi tutulduğu” iddia edildi.

VATAN TOPRAĞINI SAVUNMAK ‘TAHRİK’ OLDU!

Dilekçede, ülke toprakları için mücadelenin önemini vurgulayan Serkan Öz’ün “Millet kendi toprağını Kanadalı’nın, İngiliz’in elinden alıp da Türk devletinin, Türk milletinin eline geçiremiyorsa ne bu iktidarı düşürebiliriz ne bu muhalefeti adam edebiliriz” çağrılarının ise halkı kin ve düşmanlığa tahrik olduğu iddia edildi.

Dilekçede, ölüm madeninde birçok hukuksuz işlem olduğunu vurgulayan Serkan Öz’ün “Siyanür havuzu fay hattının üzerine kurulmuş” diyerek deprem uzmanlarına yaptığı çağrı da hatırlatıldı.

Serkan Öz’ün “Burada bir deprem olduğunda öngörülemez bir kirletme ve bu maliyeti Türk milletinin toplumundan, herkesten çıkaracakları, sağlığından cebinden çıkaracakları bir maliyeti bir şirkete feda ediyorsunuz” sözleri hedef gösterildi.

Veryansın Tv’nin İliç yayınlarının “şirket, takıntı haline geldiği için yapıldığı” ve “söylemlerin maddi gerçeklerle bağlantısının olmadığı” savunuldu.

KAMU DAVASI TALEBİ

Dilekçede; ‘Halkı Yanıltıcı Bilgili Alenen Yayma’, ‘Alenen Hakaret’ ve ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik’ suçlamasıyla, soruşturmanın genişletilmesi ve kamu davası açılması talep edildi.

Öte yandan Anagold’un suç duyurusunda bulunduğu Veryansın Tv programcıları Serkan Öz, İsmail Hakkı Atal ve Sedat Cezayirlioğlu’nun cuma günü Veryansın Tv Youtube kanalında konuya ilişkin açıklama yapacağı öğrenildi.

ANAGOLD’U RAHATSIZ EDEN YAYINDA NELER KONUŞULDU?

19 Aralık 2023’te Giresun’dan kahreden haber gelmişti. AKP Iğdır Milletvekili Cantürk Alagöz’ün sahibi olduğu “Alagöz Maden” isimli şirket, Giresun’daki Harşit Vadisi’nde ciddi doğa tahribatına neden olmuştu. Madenin atık havuzunun patladığı ve dereye kimyasal madde karıştığı iddia edilmişti. Derenin siyah renkte aktığı görülmüştü.

Giresun’da yaşanan doğa katliamının ardından Serkan Öz, İsmail Hakkı Atal ve Sedat Cezayirlioğlu Erzincan İliç’in ayak sesleri Giresun’dan geldi” başlıklı bir yayın yaparak benzer bir felaketin İliç’te yaşanmaması için uyarmıştı. Veryansın Tv, Anagold’un “gerçekdışı iddialar” diyerek hedef aldığı yayında, İliç’teki deprem riskini işaret edip tehlikeye karşı deprem uzmanlarının açıklama yapması için çağrıda bulunmuştu.

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

İliç’teki ölüm madeni, önlem almak yerine kafayı Veryansın Tv’ye takmış!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!