İran Devrim Muhafızları Erbil’deki füze saldırılarını üstlendi

Irak'ın Erbil kentinde yapım çalışması süren ABD'nin konsolosluk binasının bulunduğu alana gerçekleştirilen füze saldırılarını İran Devrim Muhafızları üstlendi. Yapılan açıklamada, 'siyonist merkezlerin hedef alındığı' belirtildi. ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, ise saldırıdan "İran rejim unsurlarının" sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

featured

The Wall Street Journal gazetesinde yer alan ve ABD‘li yetkililere dayandırılan haberde, Erbil’de yapım aşamasındaki yeni ABD konsolosluk binası yakınına düşen füzelerin “İran kaynaklı” olduğu iddia edildi.

ABD’li yetkililerin, yerleşkenin vurulmadığı ve hiçbir ABD personelinin yaralanmadığını söylediği aktarılan haberde, yetkililerin saldırıda neyin hedef alındığından da emin olmadıklarını belirttikleri kaydedildi.

Haberde, “Irak’ta İran destekli milisler tarafından son yıllarda drone ve roketler kullanılarak bir dizi saldırı gerçekleştirilirken, bu tür saldırıların İran topraklarından kaynaklanması nadirdir.” ifadelerine yer verildi.

‘HEDEF KENTTEKİ İSRAİL VE GÜVENLİK BİRİMİ’ İDDİASI

Lübnan Hizbullahı’na yakınlığıyla bilinen “Al Mayadeen” televizyonunda yayınlanan haberde, Erbil’deki saldırının hedefinin orada bulunan İsrail’e ait istihbarat ve güvenlik birimi olduğu ileri sürüldü.

Erbil merkezli Rudaw kanalının haberine göre ise, Erbil Valisi Ümit Hoşnav, “Erbil’de İsrail üsleri olduğu” iddiasını reddetti.

Hoşnav, Erbil’e yönelik füze saldırısının “İsrail mevkilerini hedef aldığı” iddialarını “temelsiz” olarak niteledi.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI ÜSTLENDİ

Rudaw’ın aktardığına göre, İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’a ait karargahların vurulduğu iddia edildi.

‘Devrim Muhafızları Ordusu Halkla İlişkiler Dairesi’ adına yapılan açıklamanın metninde şu ifadeler yer aldı:

“Sahte Siyonist rejimin son zamanlarda işlediği cinayetlerin ve bu rezil rejimin suçlarının ve kötülüklerinin cevapsız kalmayacağının daha önce duyurulmasının ardından dün gece, ‘Siyonistlerin Komplo ve Kötülük Stratejik Merkezi’, Devrim Muhafızları Ordusu’nun güçlü ve tam isabetli füzeleri ile hedef alındı.

Cani Siyonist rejimi her türlü kötülüğün tekrarının sert, kararlı ve yıkıcı tepkilerle karşı karşıya kalacağı konusunda bir kez daha uyarıyoruz.

Ayrıca büyük İran milletine, İslam vatanının güvenlik ve barışının İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin kırmızı çizgisi olduğunu ve kimsenin onu tehdit etmesine veya saldırmasına izin vermeyeceklerini emin olmalarını istiyoruz.”

ABD’NİN BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından Büyükelçi Tueller’in Erbil saldırısına ilişkin mesajı paylaşıldı.

Mesajında, ABD’nin Erbil’deki sivil hedeflere yönelik saldırıyı kınadığını belirten Tueller, “İran rejimi unsurları bu saldırının sorumluluğunu üstlendi ve Irak egemenliğinin bu açık ihlalinden ve masum sivil mülklere yönelik terörist saldırılardan sorumlu tutulmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

IKBY Anti-Terör Birimi, Erbil’in Irak dışından 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını duyurmuştu.

Saldırının “doğudan yönlendirildiği” kaydedilen açıklamada, olayın gece saat 01.00’de gerçekleştiği ve 12 balistik füzenin Erbil’deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı belirtilmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Erbil’de ABD Konsolosluğuna füzeli saldırı

IRAK’TA ‘İSRAİL ÜSSÜ’ İDDİALARI

İran’a yakın Irak’taki Şii milislerin sıkça kullandığı sosyal medya hesapları ve İran medyası, 13 Nisan 2021’de de Irak’ın kuzeyindeki İsrail üssünün hedef alındığını iddia etmişti.

IKBY Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil ise “IKBY sınırları içinde İsrail istihbarat servisi Mossad’a ait üssün hedef alındığı” iddialarının asılsız olduğunu söylemişti.

İddiaları yalanlayan Adil, “Daha önce de bizlere yönelik İsrail’in IKBY’de üssü bulunduğuna dair ithamlarda bulunulmuştur. Bize göre bu haberler ve ithamlar asılsızdır, amacı da bölgemize yönelik komplo girişimidir.” ifadelerini kullanmıştı.

İran Devrim Muhafızları Erbil’deki füze saldırılarını üstlendi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!