İran'ın düşürdüğü, CIA'nın gizli İHA'sı RQ-170 Sentinel

Dünya’daki muharip İHA programlarını ele aldığımız serimize ABD’nin ünlü RQ-170 Sentinel’i ile devam ediyoruz.

İran'ın düşürdüğü, CIA'nın gizli İHA'sı RQ-170 Sentinel

Dünya üzerinde yapılan birçok insansız savaş uçağı arasında proje gizliliğine en çok önem verilen İHA’lardan biri olan RQ-170 Sentinel, Central Intelligence Agency (CIA) yani Merkezi İstihbarat Teşkilatı tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Büyük bir gizlilik ile üretilen ve sahip olduğu düşük radar izi sayesinde operasyonlarda gizli olarak kullanılabilen RQ-170 Sentinel, CIA adına ABD Hava Kuvvetleri tarafından idare edilmekteydi. İlk kez 2009 yılında, Afganistan’ın Kandahar Hava Üssü’nde görüntülenen RQ-170'in varlığı uzun bir süre boyunca ABD tarafından reddedilmiştir.

RQ-170 Sentinel hakkındaki en önemli gelişme ise 4 Aralık 2011 yılında gerçekleşmiştir. Bu tarihte İran, hava sahasını ihlal ettiğini söylediği bir RQ-170 Sentinel İHA’yı kendi topraklarına, olabildiğince hasarsız bir şekilde indirmeyi başardı. İran, RQ-170'in hava sahasını 225 km kadar ihlal ettiğini söylemiş ve ABD’nin, İran’ın nükleer tesisleri hakkında istihbarat topladığı iddia edilmişti. ABD’li yetkililer ise bu durumu yalanlamış ve uçağın kontrolünü kaybetmeden önce Afganistan hava sahasında olduğunu açıklamıştı.

SHAHED 171

İran, 2011 yılında düşürdüğü ABD İHA’sı RQ-170'in kopyası olan Shaded 171’i ilk kez 2014 yılında uçurmuştur. Tersine mühendislikle üretilen Shaded 171’in hala aktif olduğu bilinmesine rağmen görevlerde aktif olarak kullanılamamaktadır.

Shaded 171 ve RQ-170 Sentinel, dış görünüş olarak birbirlerine birebir benzeseler de İran’ın sensörleri, yazılımları ve malzemeleri ne ölçüde kopyalayabildiği veya bu teknolojilere erişip erişemediği bilinmemekte.

RQ-170 SENTİNEL

ABD’nin en büyük savunma ve havacılık şirketleri arasında yer alan Lockheed Martin tarafından üretilen RQ-170 Sentinel; düşük radar kesit alanı, turbofan motoru, gelişmiş sensör ve faydalı yükleri sayesinde savaş uçklarına benzer özelliklere sahip olarak üretilen ilk İHA’lardan biridir.

RQ-170 Sentinel’in silah taşıma kabiliyeti bulunmamasına rağmen keşif, istihbarat ve elektronik harp görevlerinde uzun bir süre boyunca kullanılmıştır.

İlk kez 2007 yılında kullanıldığı tahmin edilen RQ-170 Sentinel, 27,43 metre genişliğe ve 1,82 metre yüksekliğe sahiptir.

Bakınız;

UCAS-D Programı... İnsansız Savaş Uçağı X-47B

J-UCAS Projesi

Kaynakça:

https://www.sanalsavunma.com/rq-170-sentinel-programi/

https://www.airforce-technology.com/projects/rq-170-sentinel/

https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin_RQ-170_Sentinel/