J-UCAS Projesi

ABD’nin Joint Unmanned Combat Air System J-UCAS programı ile başladığımız bu seride Hindistan’ın Ghatak projesinden, İngiltere’nin Taranis projesine kadar onlarca insansız savaş uçağı projesini inceleyeceğiz ve serimizi Türkiye’deki çalışmalar ile bitireceğiz. Keyifli okumalar. 

J-UCAS Projesi

Siberba yazdı...

Dünyanın ilk muharip İHA projelerinden biri olan J-UCAS (Joint Unmanned Combat Air System) kapsamında 2 adet insansız savaş uçağı üretilmiştir. Boeing X-45A ve Northrop Grumman X-47A muharip İHA sistemleri bu program çerçevesinde üretilmiştir.

Boeing X-45A

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı olup Amerikan ordusu için yeni teknolojiler üretmek ile görevli bir kuruluş olan Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) ile ABD Hava Kuvvetleri (USAF) öncülüğünde X-45A için çalışmalar 2000 yılı içerisinde başlamıştır.

Boeing firması tarafından geliştirilen X-45A, 17.200 kg maksimum kalkış ağırlığına sahip turbofan motorlu bir muharip İHA’dır. X45A’nın seri üretimi gerçekleşmemiştir.

X-45A ilk uçuşunu 2002 yılında gerçekleştirmiştir. (Bkz; Gizlilik seviyesi yüksek savunma sanayii projeleri)

Northrop Grumman X-47A Pegasus

Ünlü X-47 ailesinin ilk üyesi olan X-47A Pegasus için geliştirme faliyetleri ABD Deniz Kuvvetleri (USN) ile 2001 yılında imzalanan sözleşme sonrası başlamıştır.

40.000 ft. irtifada görev yapabilen X47A Pegasus, 2678 kg maksimum kalkış ağırlığına sahiptir.

X-47A; 20 ton maksimum kalkış ağırlığına, 0,9+ mach hıza, düşük radar kesit alanına, havada yakıt ikmali ve uçak gemisine iniş kalkış yapabilmesine imkan veren gelişmiş otonomi kabiliyetlerine sahip olan X-47B için Northrop Grumman firmasına ciddi kazanımlar sağlamıştır.

X-47A ilk uçuşunu 2003 yılında gerçekleştirmiştir. (Bkz; Türk Donanmasının geleceği ve Türkiye’de deniz havacılığı)

Joint Unmanned Combat Air System (J-UCAS)

X47A ve X-45A projeleri ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından Joint Unmanned Combat Air System (J-UCAS) ismi altında birleştirilmiştir. 1,45 milyar dolara mal olduğu düşünülen proje 2006 yılında bitirilmiştir. (Bkz; Fuel Pump Replacement Cost)

2007 yılında DARPA ve Northrop Grumman arasında imzalanan sözleşme ile J-UCAS programının devamı niteliğinde olan Unmanned Combat Air System Demonstration (UCAS-D) programı resmi olarak başlatılmıştır.

Unmanned Combat Air System Demonstration (UCAS-D) hakkında daha detaylı bilgileri gelecek yazımızda işleyeceğiz.