İsrail’deki bu büyük tatbikatın hedefi hangi ülke? İsrail NATO’ya mı giriyor?

ABD, Yunanistan, İtalya ve Almanya’nın yer aldığı “Blue Flag 2019” tatbikatı Tel Aviv’in gövde gösterisine dönüştü. F-15, F-16 uçaklarının yer aldığı tatbikatta F-35’lerin diğer uçaklarla uyumu denendi.

İsrail’deki bu büyük tatbikatın hedefi hangi ülke? İsrail NATO’ya mı giriyor?

Bu tatbikat F-35’ler için bir ilk olurken, Alman Hava Kuvvetleri’nin Nazi Subayı Erich Hartmann’ın kurduğu 71. Filo’nun bile tatbikata katılması tatbikatın önemini göstermesi açısında ilginç bulundu.

İSRAİL İÇİN ÖZEL TATBİKAT

Milli Gazete’de yer alan habere göre 5. nesil olarak kabul edilen F-35’lerin deneyimlendiği tatbikat İsrail açısından oldukça önemli.

İsrail Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra IDF’nin (İsrail Savunma Kuvvetleri) de katıldığı tatbikatta olası savaş senaryoları üzerinde çalışılacak.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı tatbikat İsrail’in güneyinde bulunan Ovda Üssü’nde icra ediliyor.

Tatbikata birçok ülke de delege ve gözlemci sıfatıyla katılıyor. Tatbikat, birbirinden farklı savaş senaryolarını simüle etmeyi amaçlayan bir egzersiz niteliğinde.

Tatbikat havadan karaya, havadan havaya saldırıları, radar ve SAM tehditlerine karşı geliştirilebilecek önlemleri kapsıyor. 12 gün sürecek tatbikata Yunanistan F-16 ile katılıyor.

Almanya 6 Eurofighter uçağı ile tatbikatta yer alıyor. 

TANIDIK SENARYO

Tatbikata sanki İsrail NATO üyesiymiş gibi tüm NATO ülkeleri katılıyor; NATO ve İsrail silahlı kuvvetlerinin uyumunu sağlamak isteyen bir tatbikat olarak duruyor?

NATO üyesi olan bu ülkeler zaten dünyanın farklı yerlerinde ortak tatbikat icar ediyorlar.

Bu tatbikatın önemi İsrail için özel olarak düzenleniyor oluşu. İsrail’in elindeki ileri teknolojik silahlara karşı bu ülkelerin uyumu ölçülüyor. Müttefik ülke askerleri İsrail’in topografik, coğrafi ve iklimsel özelliklerine alıştırılıyor. Zaten simule edilen senaryolardan biri bunu açık ediyor.

Tatbikatta, dost ülke olan Falcon devleti, komşu ülke tarafından saldırıya uğrar. Falcon devleti, su ve zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Dostları, Falcon devletini korumak için harekete geçerler. Tatbikatın özü bundan ibaret.

BİR İLK

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman Hava Kuvvetleri’nde Nazilerle görev yapan dünya savaş tarihinin en çok uçak düşüren pilotu unvanına sahip Erich Hartmann’ın “71. Filosu” gibi bir Nazi subayının adını taşıyan birliğin İsrail’de tatbikata katılması tatbikatı ilginç hale getiren diğer bir olay olarak değerlendiriliyor.

ERİCH HARTMANN KİMDİR?

Erich Alfred ‘Bubi’ Hartmann, II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası Hava Kuvvetleri’nde Luftwaffe avcı savaş uçağı pilotu ve Batı Almanya’da Luftwaffe’nin hava subayıdır.
Erich Hartmann
Sadece Alman savaş tarihinin değil, dünya savaş tarihinin de en çok uçak düşüren pilotu unvanına sahiptir.
19 Nisan 1922, Weissach  Almanya doğumludur 20 Eylül 1993’de yine Almanya’da ölmüştür.  İkinci Dünya Savaşındaki takma adı Bubi idi.