İYİ Parti'deki 'FETÖ' tartışmasına AKP de katıldı: Akşener gereğini yapacaktır!

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, "İYİ Parti'nin bir vekili, kendi partisinin İstanbul İl Başkanı hakkında açıklamalarda bulunuyor. Sayın Akşener'in gerekli adımı atacağını umuyorum" dedi.

İYİ Parti'deki 'FETÖ' tartışmasına AKP de katıldı: Akşener gereğini yapacaktır!

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ'ın partisine yönelik eleştirileri ve İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki "FETÖ'cü" suçlaması siyasetin gündemine oturdu.

Tartışmaya AKP de katıldı.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek, Akşener'in grup toplantısı ardından partisi milletvekili Ümit Özdağ'ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya yönelik suçlamalarını değerlendirirken kendisine yönelik sözlerine cevap verdi. Turan, demokrasilerde olmazsa olmazın muhalefet olduğunu, muhalefet olmazsa iktidarın olmayacağına dikkat çekerken, Akşener'in İYİ Parti içeresinde yaşanan sorunlarda kendisini ve partisini sorumlu tutmasına tepki gösterdi.

Akşener, bugün grup toplantısının ardından şöyle demişti: "Sayın Bülent Turan'ın bugün büyük bir iştiyakla büyük bir zevkle ortaya koyduğu düşünceleri de benim için çok manidar oldu. Birden kendimi 1997'lerde, 1998'lerde hissettim. Şimdi Sayın Bülent Turan'ın yazdıkları, attığı tweet üzerinden baktığımız zaman elbette başka bir gözle inceleyeceğiz bundan sonraki hadiseleri. Biz, partimize bir saldırının olacağını bekliyorduk elbette çünkü araştırma şirketlerinde 13-15 arasında sonuçlar bulununca kışkışlığını, her zaman onu biliyorduk da şimdi bakacağız duruma."

SORUNLARIN MÜSEBBİBİ BEN MİYİM?

Turan, "Sayın Akşener, bugün grup toplantısında, gündemi değerlendirirken aslında tüm Türkiye'nin, tüm basının beklediği bazı soruları adeta yokmuş gibi görerek toplantısını bitirdi. Toplantı sonrasında Sayın Akşener, bir yıl önce seçim bölgemde yaptığım konuşmamı sanki bugün yapılmış gibi ifade ederek, sorunların müsebbibini bir anlamda kendince bulmuş oldu. İYİ Parti içeresindeki tüm sorunların müsebbibi adeta Bülent Turan dercesine cevap verdi. Çok trajikomik bir durum, çok hazin bir tablo. Öncelikle Sayın Akşener gibi bakanlık yapmış, genel başkanlık yapmış kıymetli bir siyasetçinin bu tarz bir yorumu, yani kendi partisi içerisindeki meselelerin müsebbibi olarak bir başka partinin yöneticisini göstermesini şık bulmadığımı ifade etmek isterim" diye konuştu. 

'İDDİALARA YANIT VERMESİNİ BEKLERDİK'

Akşener’in, partisi ile ilgili iddialara yanıt vermesini beklediklerini kaydeden Turan, "Biz o grup toplantısında milletvekillerinin ısrarla katılmamasının sebeplerini Akşener'den merak ederdik. Biz çok sayıda milletvekilinin istifa ederek başka partilere geçmesini değerlendirmesini merak ederdik. Kongrelerde çizik var mı, yok mu açıklamasını beklerdik. Mevcut milletvekilliği devam eden önemli bir milletvekilinin, kendi il başkanıyla ilgili ortaya koyduğu şok iddianın, ‘benim il başkanım FETÖ’cü’ iddiasına cevap vermesini beklerdik. Bu kadar soru, bu kadar gündem varken, hiçbirini görmezden gelip, sadece bizim eski bir konuşmamızı yani; 'İYİ Parti’nin, kurulma amacı Türkiye'de milliyetçi muhafazakar oylar asla CHP'ye yakın, HDP’ye yakın durmayacağından dolayı; o oyların CHP-HDP bloğuna taşınmak üzere kurulduğu' iddiamızı sanki yeniymiş gibi gündeme getirdi" diye konuştu.

'SAYIN AKŞENER TOPU TACA ATIYOR'

Meral Akşener'in seçimlerden sonra, "Genel başkanlığı bırakacağım" yönündeki açıkmalarını hatırlatan Turan, "Eğer Bülent Turan bir operasyon yapmışsa, eğer bu karışıklık bizim işimizse, sormak isterim; Meral Akşener seçimi kaybedince 'genel başkanlığı bırakacağım' demesinin arkasında Bülent Turan mı vardı? Biz başka partilerin iç işlerine karışmayacak kadar tecrübeli insanlarız. Ancak partisinin kurucu olan bir milletvekili bir il başkanı hakkında terörist iddiasında bulunacak. Bu partinin değil, Türkiye’nin gündemidir. Sayın Akşener topu taca atıyor" ifadelerini kullandı.

'DAĞILMASI KAÇINILMAZDIR'

Parti içinde önemli bir milletvekilinin, il başkanını 'terörist' diye suçlamasının şok bir iddia olduğunun altını çizen Turan, "Eğer Akşener gibi konuları açıklamak yerine gündem değiştirsek, bu toplantıyı yapmazdım. Başka partinin grup başkanvekilini bir anlamda polemik yaparak, asla bu konuyu kapatamazsınız. Bir partinin iç meselesi bizim meselemiz değil. Ama parti istediği oyu alamayınca genel başkan küsmüşse, o partinin kongresinde liste kavgası olmuşsa, canlı yayında terör iması olduysa, dağılması kaçınılmazdır. İYİ Parti’nin kendi vekili, kendi il başkanına iddiada bulunuyor. Sayın Akşener’in gereğini yapacağına inanıyorum. Bu iddialar şok iddialar. Ya Ümit Özdağ'ın dediği yanlış, gereğini yapacak, ya Ümit Özdağ'ın söylediği doğru, il başkanına gereğini yapmalı. Sayın Akşener bize sataşacağına iddialara yanıt versin. 'Suçlu AK Parti, suçlu Bülent Turan' demesi parti hatalarını kapatma çabasıdır" dedi.

ÖZDAĞ NELER DEMİŞTİ?

CNN Türk'te Ahmet Hakan'a özel açıklamalar yapan İyi Parti'nin ağır toplarından İstanbul Milletvekili Prof. Ümit Özdağ, kurultayda yaşanan ''oy verilmeyecekler'' listesi nedeniyle Koray Aydın'a çok ağır suçlamalar yöneltti. Özdağ, İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun da FETÖ'cü olduğunu iddia etti.

MHP'den ayrıldıktan sonra İYİ Parti'de siyaset yapmaya başlayan ve bu partiden İstanbul milletvekili seçilen Prof. Dr. Ümit Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu "Tarafsız Bölge" programında partisine sert sözler söyledi.

Özdağ MHP'den ayrılma gerekçesini açıklarken, "Ben MHP'den Türk Milliyetçisi olmadığı için ayrılmadım. MHP Ülkücü ve Türk Milliyetçisi partidir" dedi. Özdağ devamla, "Biz Türk Milliyetçiliğini iktidar yapmak için MHP'den ayrılarak yeni bir parti kurduk"  ifadelerini kullandı.

KORAY AYDIN EŞ BAŞKAN GİBİ

Ümit Özdağ İYİ Parti'de yaşanan ve kongrede ortaya çıkan fikir ayrılıklarının sorumlusu olarak Koray Aydın'ı işaret ederek, "Koray Aydın partide bir Eş Başkan gibi faaliyet gösteriyor, Genel Başkan bunları görüyor. dedi.

Özdağ, Koray Aydın'ın parti içerisinde çok güçlü olduğunu ve "dar kadro" anlayışı ile partide bir Eş Başkan gibi pozisyon aldığını söyledi.

HDP KONUSUNDA AKŞENER'İ ÜÇ DEFA UYARDIM

Geçtiğimiz seçimlerde Kars'ta HDP'nin kazanma şansı olduğunu ve bunun için İYİ Parti'nin seçimlerde çekilmesi gerektiğini vurgulayan Özdağ, "Kars'ta HDP bin iki yüz farkla kazandı, biz de 900 oy aldık. HDP'nin kazanacağı belliydi, Genel Başkan Akşener'i 3 defa aradım ve Kars'ta seçimlerden çekilmemizi söyledim ama sonuç alınmadı" ifadelerini kullandı.

BUĞRA KAVUNCU'YA FETÖ SUÇLAMASI

Özdağ, İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yu da FETÖ'cü olmakla suçladı. Özdağ, Buğra Kavuncu İyi Parti'ye gelmeden önde Akşener'i Fetöcü olabileceği konusunda uyardığını belirterek, ''Meral Hanım, güvenlik konusunda devletin en önemli kişisiyle görüştüğünü ve Buğra Kavuncu hakkında bir olumsuz bilgi yok dediklerini bana söyledi. Ben de kendisine ''Devlet elindeki her bilgiyi vermez'' dedim.

Özdağ şunları söyledi: "Buğra Kavuncu benim için en büyük hakyal kırıklığı ve kırılmadır. Buğra Kavuncu, Enver Altaylı'nın yeğeni bu birşey ifade etmez. Ama kendisi de aynı zamanda FETÖ'nün yurt dışındaki en büyük sivil toplum örgütü olan Kazakistan Türk İşadamları Derneği'nin başkan yardımcılığını yapmış. Devlet 15 Temmuz'dan sonra bu derneğin kapatılması için başvurmuş ve kapatılmış. Bunun izahı yok."