Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davasında ‘basit yaralama’ kararı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara Çubuk’taki linç girişimi davasında, Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e “basit yaralamadan” 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

featured

Hakkari Çukurca’da şehit düşen Piyade Er Yener Kırıkçı’nın 21 Nisan 2019 Pazar günü Çubuk’un Akkuzulu Köyü’ndeki cenaze namazına katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetine yönelik linç girişimine ilişkin davanın beşinci duruşması Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapıldı. Bazı CHP milletvekilleri ve parti yöneticileri de duruşmayı takip etti. Sanıkların son sözlerinin alınması ardından karar açıklandı.

Cenazede Kılıçdaroğlu’na yumruk atan tutuksuz sanık Osman Sarıgün, ‘kamu görevlisine karşı basit yaralama’ suçundan 1 yıl 15 gün, ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan ise 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi. Sanığın sabıkasının bulunmaması, kişilik özellikleri, duruşmalardaki iy hali gözetilerek iki suç yönünden hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararlaştırıldı. Sanık Osman Sarıgün’e, ‘suç işlemeye alenen tahrik’ suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası ile ilgili ise hükmün açıklanmamasına ilişkin madde uygulanmadı.

Diğer sanıklar da ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten yaralama’, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten yaralamaya teşebbüs’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘silahla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘suç işlemeye alenen tahrik’, ‘hakaret’ ve ‘siyasi partilerin maliki olduğu eşyaya zarar vermek’ suçlarından 5 ay 18 gün ile 8 yıl 6 ay 15 gün arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklara bazı suçlar yönünden verilen cezalarla ilgili hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararlaştırılırken, tüm sanıkların adli kontrol hükümleri kaldırıldı.

‘BU DOSYALAR BİR GÜN YENİDEN AÇILIR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, adliye önünde yaptığı açıklamada, “Ne ilginçtir ki cezaların çok büyük bir çoğunluğu ertelendi. Yani hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulandı. Yani İstinafa gitmek artık mümkün değil bu suçlarla ilgili. Onun için burada zaten adalet tecilli etmedi. ‘Ben pişman değilim’ diyen sanığın cezasını bile ertelediler. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk sallayan Osman Sarıgün’ü tebrik etselerdi herhalde daha iyiydi. Şunu özellikle vurgulamak istiyoruz ki hukuk her şeyi sonuna kadar takip eder. Bu dosyalar bir gün gelir yeniden açılır. Gerçeğin üzerini hiçbir güç örtemez. Burada yargılanan ve ceza alan sanıklardan öte bu işi planlayanların, azmettirenlerin, organize edenlerin bir gün mutlaka yargı önünde hesap vereceğini de unutmayacağız. Bunun mutlaka takipçisi olacağız. Genel başkanımız zaten suça sürüklenen çocuklar hakkında şikayetinden vazgeçti” ifadelerini kullandı. (DHA)

Kılıçdaroğlu’na linç girişimi davasında ‘basit yaralama’ kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 8 ay önce

  hdpkklının suratına bak çok bile. normal bir ülkede bunun gibiler yok edilir.

 2. 8 ay önce

  hakkında taciz şikayeti olan onlarca chp’li il başkanı veya bilmem ne başkanı için verilen bir ceza veya gözaltı kararı henüz okuyamadık ve bunları lanetleyen bir söz duyamadık bir yumruk için hepbirlikte yaygara koparanlardan. hangi algıyı nasıl yöneteceğinizi iyi çalışıyorsunuz.
  Not: insana veya hayvana dayak olayına karşıyım.

 3. 8 ay önce

  osman aga bu cezayı hak etmedi kınıyorum! el teması yok bir kere!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!