Kız Kulesi’nin yıkıldığı iddia edilmişti: İşte içeriden çekilen fotoğraflar…

Sosyal medyada, restore edilmek üzere kapatılan Kız Kulesi'nin yıkıldığı iddia edilmişti ve birçok hesaptan yapılan paylaşımda Kız Kulesi'nin arkasından geçen bir geminin görüldüğü belirtilmişti. Restorasyon çalışmalarının sürdüğü tarihi yapının içerisinden çekilen fotoğraflar ortaya çıktı.

featured

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınan Kız Kulesi’ni görüntüleyen bir vatandaş, branda ile çevrilen kulenin son halini görüntüledi. Kulenin üst kısmının olmadığı ve arka tarafının göründüğü yer alan görüntüler sosyal medyada tepki toplamıştı.

MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir.”

İŞTE İÇERİDEN ÇEKİLEN KARELER

Habertürk, restorasyon çalışmalarının sürdüğü kulenin içerisinde çekilen özel fotoğraflara ulaştı.

İşte o fotoğraflar:

Kız Kulesi’nin yıkıldığı iddia edilmişti: İşte içeriden çekilen fotoğraflar…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!