MKE teklifi, Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi

featured

AKP’nin Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nu şirkete çevrilmesini planlayan teklifi Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.

AKP milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Anonim Şirketi kurulmasını öngören kanun teklifi Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.  

ŞİRKETE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Teklife göre kurum, anonim şirkete dönüştürülecek. Sermayesinin tamamı Hazine’ye ait olacak. Pay sahipliğine dayanan oy, yöntem, temsil gibi hak ve yetkileri Milli Savunma Bakanlığı tarafından kullanılacak. 

Burada çalışan personel İş Kanunu’na tabi olarak sözleşmeli statüye geçirilecek. Diğer kamu kuruluşlarına geçmek isteyenlerin özlük hakları ise korunacak.

TEKLİFE ‘ÖZELLEŞTİRME’ AYARI

Özelleştirme” eleştirilerinin ardından teklife son olarak “Şirket, şirketin hisseleri ve bağlı ortaklıkları; satış, kiralama, işletme hakkının devri ve/veya sair başka tasarruflar yoluyla yerli ve yabancı özel hukuk gerçek ve tüzel kişilerine devre konu edilemez” cümlesi eklendi.

Teklife karşı sendikalar meydanlara çıkıp eyleme geçmiş, “Özelleştirmenin yolunu açar. Savunma ve güvenlikle ilgili ‘devlet sırrı’ niteliğindeki bilgiler tehlikeye atılıyor” açıklaması yapmıştı.

Reformun MKEK’in dünya devi olmasını ve daha verimli teknoloji üretimini sağlayacağını öne süren AKP’nin girişimini CHP, “İkinci bir tank palet fabrikasına dönüştürülme çabası” olarak değerlendirmişti.

MKE teklifi, Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 sene önce

  İşte!, Yine Sezgin Baran Korkmaz gibi karanlık bir tip yabancı daha karanlık tipler için bu gözbebeği işletmeyi ele geçirecek ve bunca emek ve bu ülkenin bir değeri daha telef olacak. Daha önce akepe’nin yaptığı ve iyi yürüyen bir iş gördünüz mü?

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Benim anladığım, birileri Türkiye’ye çökmüş ve babalar gibi sömürüyor.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Göz göre göre kulak duya duya bu ne gaflet bu ne fitil böyle

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Isin icine akce girince…. bu akp hükümetine… bi seyler oluyor…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!