Montrö duyurusu soruşturması: 6 emekli amiral ve 1 general ifadeye çağrıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Montrö duyurusu' soruşturması kapsamında 6 emekli amiral ile 1 emekli generali ifadeye çağırdı.

Montrö duyurusu soruşturması: 6 emekli amiral ve 1 general ifadeye çağrıldı

VERYANSIN TV

'Montrö duyurusu' soruşturması kapsamında İstanbul, Muğla, Antalya ve Ankara'da, aralarında eski Sahil Güvenlik Komutanı Alper Tezeren ile eski Deniz Harp Akademileri Komutanı Metin Açımuz'un da olduğu 6 emekli amiral ve Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan'ın da bulunduğu komutanların evlerine bu sabah saat 07.30 sıralarında polis ekipleri geldi. 

Evlerde arama yapan ekipler, dijital materyallere el koydu ve emekli komutanlara gelecek hafta ifade vermek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne gelmeleri konusunda tebligat yaptı.

İfadeye çağrılan emeki Tümamiral Alper Tezeren'in Montrö duyurusunun tartışıldığı Whatsapp grubunun yöneticisi olduğu öğrenildi. 

Veryansın Tv'nin ulaştığı Avukat Hüseyin Ersöz, gelen polis ekiplerinin 2 müvekkiline 22 Nisan günü için ifadeye gitmeleri yönünde tebligat yaptıklarını bildirdi. 

GÖZALTI YAPILMADI

Avukat Ersöz ayrıca Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Emekli Amiraller Soruşturmasında 11 müvekkilim var. Bugün bu kişilerden 2’si hakkında Arama ve El Koyma işlemi uygulanmış durumda. Gözaltı ise yapılmadı. Bu kişilerin neden seçildiği konusunda net bir bilgi ise yok. İsimlerini 'Lekelenmeme Hakkı' çerçevesinde paylaşmıyorum.

Aramaya gelen polisin yaptığı tebligatta, 22 Nisan günü Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne 'müracaat etmemiz' isteniyor. Az çok Ceza Hukuku ile ilgileniyoruz fakat 'müracaattan' ne anlamamız lazım acaba? İfadesinin alınması mı? Yaşayıp göreceğiz bakalım. #EmekliAmiraller"

Emekli amirallerin duyurusuna ilişkin daha önce 14 emekli amiral hakkında soruşturma başlatılmış, 10'u gözaltına alınan, 4'ü ifadeye çağırılan Amiraller, "yurt dışı yasağı ve il dışına çıkmama" şartıyla serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılan emekli amirallere elektronik kelepçe takılmıştı.